ABD ve AB olumlu görüşmeden memnun

  • Giriş : 22.03.2008 / 10:11:00

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti lideri Mehmet Ali Talat ile Rum kesiminin yeni lideri Dimitris Hristofyas arasında dün gerçekleşen görüşmeye Avrupa Birliği ve ABD'den olumlu tepkiler geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, "Liderlerin, Ada'yı iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon olarak birleştirecek kapsamlı bir çözüm arayışı çerçevesinde müzakerelere başlanması yönünde anlaşmasından cesaret bulduk" ifadesini kullandı.

McCormack, açıklamasında Lefkoşa'da, iki bölge arasında, geçiş imkanı sağlayan Lokmacı Kapısı'nın yeniden açılması yönünde liderlerin anlaşmaya varmasını da kutladı.

Görüşmeden memnun olduklarını ifade eden Avrupa Birliği Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn de kapsamlı çözüm müzakerelerini desteklemeye hazır olduklarını belirtti.

Kıbrıs'ta taraflar 3 ay içinde tekrar görüşecek

Dün Ada'da buluşan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, BM'nin iyi niyet misyonu çerçevesinde 3 ay sonra kapsamlı müzakerelere başlanması ve en kısa sürede soruna çözüm bulunması konusunda anlaştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious