ABD ve Ban Ki-mun, Mahmud Ahmedinejad'ı kınadı

  • Giriş : 08.06.2007 / 09:37:00
  • Güncelleme : 08.06.2007 / 09:47:48

ABD, “İsrail'in yıkılması için geri sayım başladı” sözleri nedeniyle bir kez daha Mahmud Ahmedinejad'ı kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, yazılı bir açıklama yaparak, ABD'nin Ahmedinejad'ın İsrail ile ilgili sözlerini kınadıklarını belirtti ve bu tür söylemlerin İran rejimini uluslararası toplumdan tecrit ettiğini ve sadece İran'a duyulan güvenin azalmasına yol açtığını ifade etti.

Sözcü, İran yetkililerini tür söylemlere son vermeye çağırırken, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Ahmedinejad'ın sözlerini kınadı.

Ban'ın basın servisinden yapılan yazılı açıklamada, “İran Cumhurbaşkanı'nın İsrail karşıtı sözlerine çok şaşıran ve çok üzülen Ban, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Ahmedinejad'ı kınadığı açıklamasına katılmaktadır” denildi.

Açıklamada, G-8 zirvesi dolayısıyla Almanya'da bulunan Ban'ın, “İsrail, BM'nin uzun bir zamandan beri bütün haklara sahip bir üyesidir ve BM Şartına göre her bir devlet bir başka devletin toprak bütünlüğü ya da bağımsızlığına karşı güç kullanmak ve tehdit etmekten kaçınmakla yükümlüdür” dediği belirtildi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, 3 Haziranda yaptığı bir konuşmada “İsrail'in yıkılması için düğmeye basıldığını ve geri sayımın başladığını” söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious