ABD ve Çek Cumhuriyeti anlaştı

ABD ve Çek Cumhuriyeti anlaştı.7847
  • Giriş : 08.07.2008 / 20:23:00

ABD, Çek Cumhuriyeti ile Washington'ın füze savunma kalkanının unsurlarını bir Avrupa ülkesine kurmasına olanak tanıyacak ön anlaşmayı imzaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg, Washington'ın, İran gibi ülkelerden atılabilecek füzeleri vurma amacında olduğunu söylediği sisteminin parçası olan bir radar istasyonunun Prag'ın güneybatısına inşa edilmesini öngören anlaşmaya imza koydular.

Rice, anlaşmayı imzaladığı Prag'da yaptığı açıklamada, füze kalkanı anlaşmasının Çek Cumhuriyeti için iyi bir anlaşma olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı, Washington'ın kimi unsurlarını da Polonya'ya yerleştirmeyi hedeflediği füze savunma sisteminin nasıl ilerleteceğine yeni ABD Başkanı'nın karar vereceğini söyledi.

Polonya, ABD'nin planını kabul ettiğini henüz açıklamadı.

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Schwarzenberg de ABD ile imzaladıkları anlaşmanın yalnızca ülkesinin değil Avrupa'nın güvenliğini de artıracağını bildirdi.

ABD, Ortadoğu'dan, özellikle de İran'dan gelebilecek uzun menzilli füze saldırılarına karşı savunma amaçlı olduğunu söylediği füze savunma sistemi planı çerçevesinde, Çek Cumhuriyeti'ne radar üssünün kurulmasının yanısıra Polonya topraklarına da 10 avcı füze yerleştirmek istiyor.

Washington'ın füze kalkanı planına baştan beri karşı çıkan Rusya, bunu kendi güvenliği için tehdit olarak görüyor. ABD'nin füze kalkanı planına silahlanma yarışını başlatacağı eleştirileri de getirilmişti.

-ANLAŞMA NASIL YÜRÜRLÜĞE GİRECEK-

Prag'da imzalanan anlaşma, ABD'nin, Çek Cumhuriyeti başkentinin yakınına bir radar üssü kurmasını garantilemiyor. Planlanan radar üssünde konuşlanacak ABD askerlerinin yasal statüsü için de ikinci bir anlaşmanın açık görüşmeleri yapılırken, bu aşamalarda parlamento onayı almanın daha da zorlaşacağı belirtiliyor.

Çek Cumhuriyeti'nde 3 partili koalisyon hükümeti, meclisin alt kanadındaki 200 milletvekilinin yarısının desteğini sağlarken, bu sayının, anlaşmanın onaylanması için yeterli olmadığı kaydediliyor.

Füze savunma planına karşı olan muhalefet partileri, bu konuda referandum yapılması çağrısında bulunuyor. Ülkede yapılan bir dizi kamuoyu yoklamasında da halkın yaklaşık 3'te 2'sinin, ABD'nin füze kalkanı planının unsurlarının ülke topraklarına konuşlandırılmasına karşı olduğu ortaya konmuştu.

Çek Cumhuriyeti hükümetinin de ABD ile vardığı, mecliste hararetli ve uzun tartışmalara yol açacak anlaşmanın, 2010'da planlanan genel seçimlerden sonra parlamentoya sunulmasını planladığı kaydediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*