ABD ve İngiltere,'BM İran'a baskı yapmalı'

  • Giriş : 28.04.2006 / 00:00:00

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) İran'ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararına uymadığını ve uranyum zenginleştirme faaliyetlerine devam ettiğini rapor etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

UAEA Başkanı Muhammed El Baradey'in raporunun İran'a nükleer faaliyetlerini durdurması için tanınan sürenin dolduğu gün açıklanmasının ardından New York'taki BM Genel Merkezi'nde açıklama yapan ABD ve İngliter büyükelçileri, İran'a bu konuda uygulanan baskının arttırılması gerektiğini söyledi.

ABD'nin Birleşmiş Milletler nezdindeki büyükelçisi John Bolton ise Viyana'daki Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmasını isteyen Güvenlik Konseyi kararına uymadığını açık bir şekilde gösterdiğini söyledi.

Bolton, bu noktadan sonra İran'a ne kadar yalnız kaldığının gösterilmesi amacıyla baskının arttırılması gerektiğini savundu. Amerikalı Büyükelçi, İran'ı takip ettiği yoldan çevirmek için hala zamanları olduğunu söyledi.

Bolton, Wasington'un söz konusu kararlara uymayı zorunlu kılacak bir kararnamenin Güvenlik Konseyi'nden çıkması için çaba göstereceğini açıkladı.

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev'le yaptığı görüşmeden sonra Beyaz Saray'da açıklama yapan Bush, Aliyev'e İran konusunun barışçıl yollarla çözülmesini arzuladığına dair garanti verdiğini ifade etti. Daha sonra basının karşısına bir kez daha çıkan Bush, İran'ın inatçı tutumunun kabul edilemez olduğunu ifade ederek, uluslararası toplumun Tahran'ı nükleer niyetlerinden vazgeçmesi için barışçıl bir şekilde ikna etmek istediğini söyledi.

George Bush, daha önce İran'ı ikna etmek için askerî müdahale de dahil olmak üzere tüm seçeneklerin masada tutulduğunu ifade etmişti.

İngiltere'nin BM nezdindeki büyükelçisi Emyr Jones Parry da UAEA'nın raporuna dayanarak Güvenlik Konseyi'ne önümüzdeki hafta bir taslak metin sunacaklarını kaydetti.

Londra'dan açıklama yapan İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, "BM Güvenlik Konseyi'nden İran'ın nükleer programının barışa ve güvenliğe tehdit olmaması için Tahran üzerindeki baskıyı arttırmasını isteyeceğiz." şeklinde konuştu.

İngiltere ve ABD'nin İran'a acilen yaptırım uygulanmasını istemelerine rağmen barışçıl ve diplomatik çabalara vurgu yapmaları dikkat çekti. Bununla birlikte iki ülke, Güvenlik Konseyi'nin 7. maddesini uygulamaya koyarak İran'ın nükleer faaliyetlerini durdurmaması halinde bu ülkeye askerî müdahale de dahil bazı yaptırımlar uygulanmasına olanak sağlayacak yeni kararnamelerin yolunu açmaya hazırlanıyor.

İran ise nükleer teknoloji elde etme hakkından kesinlikle vazgeçmeyeceğini bir kez daha tekrarladı. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, bugün yaptığı açıklamada İranlıları haklarından mahrum etmek isteyen kararlara hiç aldırış etmeyeceklerini söyledi.

İran'ın BM nezdindeki büyükelçisi Cevad Zarif de dün New York'ta yaptığı açıklamada Güvenlik Konseyi'nin yetkisi dışında alacağı kararlara uymak zorunda olmadıklarını ifade etmişti.

Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinden Çin ise sorunun çözümünde diplomatik çabalara destek vermekle birlikte Orta Doğu'daki sorunları arttırmamak gerektiği görüşünü dile getirdi.

Çin'in Birleşmiş Milletler nezdindeki büyükelçisi Wang Guangya, Orta Doğu'da çözülmeyi bekleyen birçok sorun olduğunu söylerek, bölgedeki durumu daha da karmaşık hale getirecek adımlar atılmaması gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious