ABD ve PKK arasındaki ortak nokta; " PJAK"

  • Giriş : 18.04.2008 / 14:56:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan' ın, ABD Başkanı George W. Bush ile 5 Kasım 2007'de Beyaz Saray'da yaptığı ve "Türkiye'ye, terörle mücadelesinde kullanılabilir istihbarat desteği verilmesi" mutabakatının sağlandığı görüşmenin hemen ardından,

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin Irak'taki askeri yetkililerinin ve gizli servis mensuplarının Kandil Dağı'nda PKK ile temas kurduğu ve terör örgütü üyelerine "Ya PKK'de kalıp hedef olursunuz ya da PJAK'a geçip bizimle birlikte çalışırsınız" önerisi getirdiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Bahadır Selim Dilek'in haberine göre ABD ile terör örgütü arasındaki gizli mutabakat, Washington yönetiminin, Türkiye'nin terör örgütüne karşı Irak'ın kuzeyinde operasyon düzenlemesine yeşil ışık yakmasının ardından sağlandı. ABD operasyon için Türkiye'nin önünü açınca, elindeki Kürt kartını tamamen yitirmemek ve İran'a karşı kullanabilmek için harekete geçti.

PKK'den PJAK'a katılımlar arttı

Bu çerçevede 5 Kasım'daki görüşmeden sonra, ABD'nin hem askeri yetkilileri hem de gizli servis mensupları, örgütün Kandil Dağı'ndaki lider kadrosunun yanı sıra Erbil ve Süleymaniye'deki temsilcileri ile temas kurdu. Bu temaslarda, " Ya Türkiye'nin hedefi durumuna gelirsiniz ya da PJAK'a katılarak bizim yanımızda yer alır ve İran'a karşı savaşırsınız" önerisi getirdi.

Bölgeden Ankara'ya ulaşan raporlara göre bu öneri terör örgütünde şok etkisi yarattı. PKK'nin lider kadrosu ve Iraklı Kürt gruplara yakın olan militanları bölgesel Kürt yönetimi ile temas kurup ABD'nin bu kararından geri adım atması için Washington yönetiminin ikna edilmesini istediler.

Ancak olumlu yanıt alamadılar. Ankara'ya ulaşan bilgilere göre ABD'nin Irak'taki askeri yetkilileri, üçüncü kişiler ve örgütler üzerinden PJAK'a silah ve mühimmat gönderilmesinin de önünü açtılar. Yine Ankara'ya ulaşan bilgilere göre ABD'nin bu yaklaşımından sonra PKK'den PJAK'a ciddi sayıda geçişler başladı.

İlerleyen aylarda örgütün İran'a karşı güçlendirilmesi için İsrail'in de ABD'nin yanı sıra bölgesel Kürt yönetimi üzerinden devreye girip PJAK'a destek sağladığı da ortaya çıktı. Özellikle TSK'nin operasyonlara başlamasından sonra PKK'den PJAK'a geçen militan sayısının binlerle ifade edildiği belirtildi.

HABERBUSINESS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious