ABD ve Rusya stratejik ortak mı oluyor?

ABD ve Rusya stratejik ortak mı oluyor?.12623
  • Giriş : 30.12.2007 / 21:21:00

Kremlin basın merkezinden yapılan açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı George Bush'a gönderdiği mesajında uluslararası sorunların çözümünde iki ülke işbirliğinin ve ortaklığının stratejik öneme sahip olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Putin Bush'a hitaben kaleme aldığı mesajında, "Ben sizin iki ülke ilişkilerinin karşılıklı anlayış çerçevesinde gelişimi için kişisel gayretinizi takdir ediyorum. Tamamlamak üzere olduğumuz yıl içinde Heiligendamm, Kennebunkport ve Sidney'de bir araya gelişlerimizde ifade ettiğim gibi iki ülkenin çıkarları ve uluslararası sorunların çözümünde yapıcı çözüm yollarının üretilmesi hayli önemli. İkili ilişkilerde başlatılan pozitif çizginin siyasi yaşamlarında sorumlu olduğumuz ülkelerimiz için devam ettirilmesini arzu ediyorum." dedi.

Rusya-ABD diplomatik ilişkilerinin 200 yıllık geçmişi olduğunu hatırlatan Rusya lideri, "Tamamladığımız yıl küresel sorunların çözümünde ve uluslar arası sistemin istikrarında ikili ilişkilerimizin ve ortaklığımızın stratejik öneme sahip olduğunu bir kez daha göstermiştir." dedi.

'Soğuk Savaş mümkün değil'

Rusya Parlamentosu üst kanadı Federal Konsey Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Mihail Margelov da 2007 ile ilgili değerlendirmesinde ideolojik ayrımlarla desteklenmediği sürece Rusya ile batı dünyası arasında herhangi bir yeni Soğuk Savaşın gerçekleşmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Margelov Interfax'a yaptığı açıklamada, "2007 kolay bir yıl olmadı. Ama her şeye rağmen ideolojik temelleri olmadığı için yeni bir soğuk savaştan bahsedilemez." dedi. Putin'in Şubat ayında gerçekleşen Münih güvenlik konferansının ardından batı dünyasında dillendirilen soğuk savaş söylemlerinin de doğru analiz edilmediğini ifade eden Margelov, "Putin konuşmasında Rusya'nın batının düşmanı olduğunu söylemedi. Ancak Rusya liderinin açıklamaları sürpriz karşılandı. Putin 1990'lardan bu yana dünyada hiçbir şeyin değişmediğini düşünen batı dünyasının yanlış algısını düzeltmeye yönelikti." dedi.

Komite başkanı Batı dünyasının kullandığı Rusya'nın komşu ülkelerinde demokrasinin geliştirilmesi şeklindeki ifadelerin ve çalışmaların Rusya'nın çevrelenmesi çabalarına dönüşmesinin üzüntüyle karşılandığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious