ABD vizesi alamadı

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

ABD'nin, Birleşmiş Milletlerde düzenlenen uluslararası bir toplantıya katılmak isteyen İran İçişleri Bakanı Mustafa Purmuhammedi'ye vize vermediği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Farsça yayımlanan İtimadı Milli gazetesi, BM Genel Sekreterliği binasında geçen perşembe günü düzenlenen "Göçmenlik ve Kalkınma" konulu uluslararası toplantıya katılmak isteyen Purmuhammedi'ye vize verilmediğini yazdı.
ABD'nin vize vermemesi nedeniyle BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a mektup yazan Purmuhammedi, vize verilmemesinden duyduğu üzüntüyü ve İran'ın duruma itirazını iletti.
Mektubunda, bütün koşulların yerine getirilmesine rağmen vize talebine olumlu yanıt alamadığını belirten Purmuhammedi, Washington yönetimini kınadı ve Annan'dan İran'ın hakkının çiğnenmesine göz yummamasını istedi.
Purmuhammedi, vize verilmemesi olayının BM kayıtlarına geçirilmesini de talep etti.
BM Genel Sekreterliğinde iki hafta önce düzenlenen AIDS ile ilgili bir toplantıya katılmak isteyen İran Sağlık Bakanı Kamran Bageri Lenkarani'ye de toplantıdan sonra vize verildiği belirtildi.
İran ile ABD arasında, 1979'daki büyükelçilik baskınından beri diplomatik ilişki bulunmuyor.
ABD'nin vize verdiği eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, 27 aradan sonra bu ülkeyi ziyaret eden üst düzey ilk yetkili olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious