ABD yeni dolarını internette tanıttı!

ABD yeni dolarını internette tanıttı! .10280
  • Giriş : 21.09.2007 / 13:42:00

ABD hükümeti, 2008’in başlarında çıkarılacak ve tedavüle girecek 5 dolarlık banknotların yeni ve daha güvenli tasarımını dijital olarak duyurdu. Kalpazanların işi artık daha zor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu duyuru ile bir ABD kağıt parasının tanıtımı tarihte ilk kez tamamen İnternet ortamında gerçekleştirildi.

Yakın zamanda yeniden tasarlanmış 10, 20 ve 50 dolarlık banknotlara benzer şekilde, yeni 5 dolarlık banknotlar da artırılmış, kolay kullanımlı güvenlik özellikleri içererek işletme ve tüketicilerin aldıkları yeni 5 dolarlık banknotları kontrol etmelerini kolaylaştırmakta ve kalpazanların sahtecilik yapmasını zorlaştırmaktadır.

ABD Hazinesinden yetkililer, ABD Merkez Bankası Kurulu, Gravür ve Baskı Bürosu ve ABD Gizli Servisi bugün yapılan ve hükümetin kalpazanlığın önüne geçme konusundaki kararlılığını vurguladığı tamamen dijital bir etkinlik olan “Wi-5” ön gösteriminin bir parçasıydı. Hükümet yetkililerinin para birimi güvenliği çalışmalarını da içeren, 5 dolarlık banknot tasarımının canlı olarak “duyurumu” www.moneyfactory.gov/newmoney adresinde gerçekleşirken, gazete muhabirleri için de çevrimiçi bir Soru ve Cevap kısmı yer aldı. Sitede yeni 5 dolarlık banknot hakkında önemli bilgiler bulunan podcast’ler de bulunuyor.

ABD Mali İşler Müdürü Anna Escobedo Cabral, “Hükümet elinize sahte banknot geçmemesi için mevcut en iyi araçları kullanmaktadır” dedi. “Herkes için kullanması daha kolay artırılmış güvenlik özellikleri, bu para birimi serisinin özünü oluşturmaktadır. Siz de bu özellikleri öğrenirseniz, zor şartlarda kazandığınız paranızı, bir başkasının size sahte bir banknot vermesi gibi az rastlanır bir durumda kaybetmemiş olursunuz.”

Yeni 5 dolarlık banknotta, nakit işi yapanların ve benzeri tüketicilerin kullanması kolay, son teknoloji güvenlik özellikleri bulunuyor Yeni doları ışığa tuttuğunuzda şu özellikler karşınıza çıkacak:

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious