ABD yönetimi, sınır ötesi operasyona karşı!

ABD yönetimi, sınır ötesi operasyona karşı!.41718
  • Giriş : 10.10.2007 / 21:25:00

Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, operasyon için ''Şimdi zamanı değil'' ifadesini kullandı. AB Komisyonu ise, terör saldırılarını kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Perino, durumla operasyona gerek kalmaksızın başa çıkılabileceğini belirtti.

Perino, Türk askerinin Irak'a girmesinin şu zamanda doğru olmadığını düşündüklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı da, dünkü açıklamasında sınır ötesi operasyona karşı olduğunu açıklamıştı.

AB terör saldırılarını kınadı

AB Komisyonu ise, Türkiye'de sivilleri ve askerleri hedef alan terör saldırılarını kınadı. Komisyon, sorunun ilgili makamlarla işbirliği içinde ele alınması istedi.

AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn'in sözcüsü Krisztina Nagy, açıklamasında, "AB'nin, Türkiye'nin terörle mücadele ihtiyacı duymasını anladığını" kaydetti.

Türkiye ile Irak arasında imzalanan güvenlik anlaşmasının memnuniyetle karşılandığını belirten Nagy, AB ve Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğünden, bağımsızlığından ve egemenliğinden yana olduğunu hatırlattı.

Nagy, "Türkiyenin bu hedefler doğrultusunda yapıcı rol oynamayı sürdüreceğini ve bölgesel işbirliğini teşvik edeceğini umuyoruz" diye konuştu.

TEZKERE HAZIRLIĞI

Güneydoğu'da iki günde 15 şehit verilmesinin ardından, 9 Ekim'de toplanan Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'ndan çıkan karar, tezkere sürecinin ilk adımı oldu:

"Son dönemde gerçekleşen ekonomik, sosyal ve siyasal gelişmelerden rahatsızlık duyan ve halk desteği kaybolan örgütün kanlı terör eylemlerini artırma gayreti içerisinde olduğu tespit edilerek, vatandaşlarımızın huzur, güven ve refahını artıracak faaliyetlerin hız kesmeden sürdürülmesi kararlaştırılmıştır. Bu çerçevede, terör örgütünün komşu bir ülkedeki mevcudiyetini sona erdirmeye yönelik olarak önümüzdeki süreçte, gerektiğinde sınır ötesi operasyon dahil olmak üzere hukuki, ekonomik ve siyasi her türlü tedbirin alınması, terör ve teröristlerle etkili yöntemlerle kararlı bir şekilde mücadeleye devam edilmesi konusunda görevli kurum ve kuruluşlara gerekli emir ve talimatlar verilmiştir."

Aynı gün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu, terörle mücadele kapsamında, sınır ötesi operasyon için tezkerenin hazırlanarak Meclis’e gönderilmesine karar verdi. Erdoğan "Meşru müdafaa hakkımızı kullanacağız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious