ABD yönetiminde görev değişikliği

  • Giriş : 04.01.2007 / 00:00:00

ABD'de Ulusal İstihbarat Direktörü John Negroponte'nin, görevinden istifa ederek Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'in yardımcılığına getirileceği duyuruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Durum henüz resmiyet kazanmadığı için adlarının açıklanmasını istemeyen hükümet yetkilileri, Negroponte'nin, Dışişleri Bakanlığındaki iki numaralı konum olan bakan yardımcılığını üstleneceğini bildirdiler.

Konuya ilişkin resmi açıklamanın kısa sürede yapılması bekleniyor. ABD dışişleri bakan yardımcılığı görevi, Robert Zoellick'in geçen hazirandaki istifasından bu yana boş bulunuyordu.

NBC televizyonu, Negroponte'nın yeni görevine geçmesiyle boşalacak Ulusal İstihbarat Direktörlüğü görevine de bu alanda daha önce üst düzeyde konumlarda bulunan emekli amiral Mike McConnell'in getirilmesinin beklendiğini bildirdi.

Her iki göreve getirilecek yeni isimlerin, Senato tarafından onaylanması gerekiyor.

Negroponte, ABD'deki bütün istihbarat kuruluşlarının tek bir komuta altında toplanması kararının ardından oluşturulan Ulusal İstihbarat Dairesi'nin başkanlığına 20 ay önce getirilmişti. 67 yaşındaki, Yunan asıllı Negroponte, Başkan George W. Bush döneminde daha önce de ABD'nin BM Daimi Temsilciliği ve Bağdat Büyükelçiliği görevlerinde bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious