ABDAdana konsolosu sitemle karşılandı

  • Giriş : 11.09.2006 / 00:00:00

'ABD, zamanında Türkiye ile işbirliği kurmuş olsaydı, şu anda- tekerlekli sandalyede- oturuyor değil, sizi ayakta karşılamış olurdum'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Adana Konsolosu Eric F. Green, Adana Şehit Aileleri Malulleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ni ziyaret etti. 11 Eylül saldırısının 5. yıl dönümüne denk gelen ziyarette Green, şehit yakınları ve gazilerin sitemleriyle karşılaştı.

1997 yılında Kuzey Irak'ta terör örgütü PKK ile girdiği çatışmada yaralanıp gazi olan Astsubay Murat Caner'in (38) sözleri Eric F. Green'in üzerinde soğuk duş etkisi yaptı.

Gazi Caner, kendi yüreklerindeki acıyı hissederek ABD konsolosu Green'in ziyaretlerine geldiğini belirtti.

Caner, kendilerine yapılan ziyaretten onur duyduğunu, teşekkür ettiğini ilettiği Green'e "Benim sizi ayakta karşılamamı istermiydiniz?" diyerek bir de soru yöneltti.

Green'den "Tabiki" cevabını alan Gazi Caner, Türk milletinin gelen misafirleri ayakta karşılama geleneğini hatırlatıp şunları söyledi: "Türkler, önce konuğunu oturtur, sonra kendisi oturur. Şunu özelikle söylemek istiyorum: Kore savaşında Türkiye, Amerika için yüzlerce şehit verdi. Ama dost ülke ABD, zamanında destek verseydi, yapması gereken bazı politik ve askeri önlemleri almış. Türkiye ile işbirliği kurmuş olsaydı, ben şu anda- tekerlekli sandalyede- oturuyor değil, onu ayakta karşılamış olurdum." Herkesi duygulandıran bu sözler üzerine Caner, tercüman aracılığıyla "Green'i üzmedim, değil mi?" diye ortamı yumuşatmaya çalıştı.

11 Eylül saldırılarında ölen her insan için çok üzüldüklerini de hatırlatan Caner, oradaki bir petrol zengini ile Hakkari'deki çobanın canı arasında hiç fark olmadığını kaydetti.

Bir canyn herşeye bedel olduğunu vurgulayan Murat Caner, kendisi ve eşinin de kürt kökenli olduğunu aktardı. Kürt vatandaşlarla PKK'nın asla karıştırılmamasını isteyen Caner, bu topraklar üzerinde herkesin yüzyıllarca kardeşçe yaşadığına işaret etti.

Adana ?ehit Aileleleri Malulleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Celal Yüksel'de terörün hiç bir biçimini tasvip etmediklerini söyledi.

Yüksel, bilhasa ABD'nin terör konusuna el atmasını gündeme getirdi. 11 Eylül saldırısının 5. yıl dönümü nedeniyle ABD Adana Konsolosu'na "başsağlığı" dileklerinde bulunan Yüksel, dil, din, ırk ayrımı yapmadan teröre karşı çıktıklarını ifade etti.

Her ülkenin terörle ilgili sorunlarının bulunduğunu vurgulayan Yüksel, bütün ülkelerin bu belaya karşı işbirliği yapmasını ve artık masum canların yanmamasını talep etti. Şehit aileleri olarak terörden çok zarar gördüklerini anımsatan Celal Yüksel, her gün bölgeden gelen şehit haberleri ile günlerinin üzüntü içinde geçtiğine değindi.

Ylk kez bir ABD Konsolosu'nun Şehit Aileleri'ne yaptığı ziyareti memnunlukla karşıladıklarını anlatan Yüksel, Türk bayrağı altındaki her vatandaşın kardeş olduğunun altını çizdi.

Geçtiğimiz ay ABD Adana Konsolosluğu'na atanan Eric F. Green ise 11 Eylül saldırılarında her ülkeden 3 binin üzerinde insanın hayatını kaybettiğini hatırlattı.

O tarihten sonra ABD'nin terörle ilgili düşüncelerinin değiştiğini bildiren Green, kendi ülkesinde ölen insanların anıldığı bir günde şehit ve gazi ailelerini ziyaret etmeyi uygun bulduğunu dile getirdi.

Törer sebebiyle yaşanan trajedilerde insanların aynı duyguları paylaştığını açıklayan Green, ABD ve Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki çalışmalarından bahsetti.

Green, 2 ülkenin uluslararası terörizme karşı işbirliği yaptığını aktardı. Demokratik bir ülkede hiç bir kimsenin terörden gelen saldırılardan mağdur olmaması gerektiğini bildiren Green, General Ralston'un PKK Koordinatörlüğü'ne getirilmesi ABD, Türkiye ve Irak arasında terörizm meselesinde yeni bir dönemi girildiğine işaret etti.

Önümüzdeki günlerde Ralston'un Türkiye'ye geleceğini kaydeden Green, AB ülkelerinin katılımıyla PKK'nın suç şebekelerinin ortadan kaldırılması için çalışma yapılacağını söyledi. Green, "Bizim amacımız Irak'ı PKK'nın saldırılarını Türkiye'ye karşı yönelttiği bir yer olmaktan çıkartmaktır." dedi.

Kar?ylıklı konuşmalar sonrasında Celal Yüksel, Adana Konsolosu'na Doğu ve Güneydoğu'da şehit düşen askerlerin albümlerini hediye etti.

Green ise Yüksel'e ABD Ankara Büyükelçisi Wılson'un PKK terörü hakkındaki görüşlerini içeren bir yazı verdi. Şehit aileleri ile hatıra fotoğrafı da çektiren konsolos, daha sonra dernek duvarındaki şehit ve gazilerin fotoğraflarını inceledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious