ABD'de 12 bin Türk öğrenci okuyor

  • Giriş : 08.06.2006 / 00:00:00

Boğaziçi Üniversitesi ile Harran Üniversitesi'nin ortaklaşa organize ettiği "Amerikan - Türk İlişkilerinin Tarihi" konulu konferansın ikinci bölümü Şanlıurfa'da yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üniversitelerden yerli ve yabancı bilim adamlarının katıldığı konferans öncesi düzenlenen açılış töreninde konuşan ABD İstanbul Başkonsolosluğu Basın ve Kültür İşleri Konsolosu Walter Douglas, 12 bin 500 Türk'ün ABD'de eğitim gördüğünü bildirdi.

Douglas, ABD'de yaşayan Türk nüfusunun ise 450 bin civarında olduğunu hatırlatarak Türkiye ile ABD ilişkilerinin sürekli geliştiğini söyledi.

Douglas, ayrıca ABD İstanbul Başkonsolosluğu'nun önümüzdeki günlerde Harran Üniversitesi kütüphanesine kitap bağışında bulunacağını sözlerine ekledi.

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Büyükburç, üniversitelerin topluma yol gösteren kurumlar olduğunu belirterek son 2 ayda 5. kez uluslararası konferansa ev sahipliği yaparak önemli bir görevi yerine getirdiklerini vurguladı.

Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, Türkiye ile ABD ilişkilerinin askeri ve siyasal boyutunun yanı sıra kültürel boyutunun da önem arz ettiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious