ABD'de arıların gizemli kayboluşu

  • Giriş : 02.04.2007 / 00:00:00

ABD'de baharın tam başında arıların ortadan kaybolması, arıcılıkla geçinenler ve çevreciler arasında endişeye neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Tarım Bakanlığı, New York'tan California'ya 27 eyalette yüz binlerce arı kovanının aniden boşaldığını açıkladı.

Ülke çapındaki 2,5 milyon arı kovanından en az 600 bininin bu esrarengiz durumdan etkilendiği tahmin ediliyor. ABD'nin yanı sıra Kanada ve Avrupa'da da arıların esrarengiz biçimde kaybolduğu haber veriliyor. Amerikan Kongresi de bu hafta arıcı ve bal üreticileri ile bilim adamları ve hükümet yetkililerini dinleyerek, bu soruna çare bulmaya çalışacak.

Arıcıların bir bölümü, kurak ve ılık geçen kışın arıları etkilediğini ve bu gizemli duruma yol açtığını düşünürken, bir bölümü de "Gaucho" adlı böcek ilacını, arıların yön duygusunu etkilemesi dolayısıyla suçluyor. Bir kısım arıcı da bu mesleğin zorluğundan söz ederek, acemi arıcıların hata yaptıklarını ve kovanlardaki arıları kaçırdıklarını düşünüyor.

Arıcılığın tarım sektörü için önemli bir geçim kaynağı olduğu ABD'de sadece California eyaletine yılda 2,5 milyar dolar kazandırdığı ifade ediliyor.

ABD'de arıların yok olmasına neden olan bu gizemli durumun, bal fiyatlarını ve bal üretim maliyetini olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Alman bilim adamı Albert Einstein, "Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz" demişti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious