ABD'de benzin fiyatları çoştu

  • Giriş : 01.04.2007 / 00:00:00

Amerika'da benzin fiyatları, hafta sonunda son 6 ayın en yüksek düzeyine ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ülkedeki ortalama normal benzin fiyatı 2,62 dolara ulaşarak son 6 ayın en yüksek ortalamasına çıktı.

Mart ayının 19'unda 56,59 dolara kadar gerileyen varil fiyatı, son iki haftada yüzde 17 artarak 66 dolar sınırını geçti. Bu sınırın 8 Eylül'den beri en yüksek varil fiyatı sınırı olduğu belirtiliyor.

USA Today gazetesine konuşan Alaron Trade analisti Phil Flynn, bu yükselişin en önemli sebebinin, İran'ın 23 Mart'ta 15 İngiliz askerini tutuklamasıyla başlayan kriz olduğunu ifade ediyor. Flynn, ABD'nin dünyanın 4. büyük petrol üreticisi olan İran'dan petrol ihraç etmemesine rağmen, krizin büyümesi halinde dünya pazarından petrol miktarının düşebileceği ihtimalinin fiyatları tetiklediğine dikkat çekti.

Wachovia ekonomisti Jason Schenker'e göre ise fiyatların yükselmesinin diğer bir sebebi de benzine oluşan yüksek talep. Schenker, son aylarda, fiyat düşüklüğü nedeniyle daha çok insanın trafiğe çıktığına dikkat çekerek, benzin tüketiminde artış meydana geldiğine vurgu yaptı.

Uzmanlara göre, fiyat artışının başka bir sebebiyse, OPEC'in petrol üretimine getirdiği kota. İran krizinin çözülmesinin en fazla 3-4 dolarlık bir iyileştirme yapabileceğini belirten Phil Flynn, OPEC kotası nedeniyle piyasadaki petrol miktarının azlığının devam edeceği görüşünde.

Uzmanlar, son 2 haftadaki varil başı artışının da önümüzdeki birkaç hafta içinde perakende satışa yaklaşık 20 cent daha artış olarak yansıyacağı uyarısında bulundular.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious