ABD’de Bush’a darbe!

  • Giriş : 24.01.2007 / 00:00:00

Bush’un Irak’a 20 bini aşkın sayıda takviye asker göndermesine karşı çıkan tasarı Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karar, dokuz Cumhuriyetçi senatörün ’’hayır’’ oyuna karşı, büyük çoğunluğu Demokratlardan 12 ’’evet’’ oyuyla komiteden geçti. Bush’un Cumhuriyetçi Partisi’ne mensup olan, ancak Başkan’ın yeni Irak stratejisine şiddetle karşı çıkan senatör Chuck Hagel, Demokrat meslektaşlarıyla birlikte tasarıya ’’kabul’’ oyu verdi. Komiteden geçen tasarının, gelecek hafta Senato genel kurulunda oylanarak kabul edilmesi, güçlü olasılık olarak görülüyor.

Mevcut koşullarda Irak’a ek asker gönderilmesinin ’’ABD’nin ulusal çıkarlarına uygun olmadığını’’ dile getiren tasarı, Senato genel kurulunda da kabul edilse bile, bağlayıcı olmadığından, Bush’un planlarını fiilen etkilemeyecek. Ancak yine de böyle bir gelişme, Bush’un Irak politikasının, Kongre’nin bir kanadında reddedilmesi şeklinde görülerek, Başkan’a önemli psikolojik darbe olarak değerlendirecek.

Kongre’nın üst kanadı Senato’nun ardından alt kanat Temsilciler Meclisi’nin de benzer ve bağlayıcı olmayan bir tasarıyı tartışması bekleniyor.

Bush, TSİ bu sabaha karşı yaptığı Birliğin Durumu konuşmasında, yeni Irak stratejisine Kongre’den destek istemişti. Senato Dış İlişkiler Komitesi’ndeki gelişme, Kasım ayındaki son seçimlerle rakip Demokrat Parti’nin kontrolüne geçen Kongre’nin, bu talebi olumlu karşılamayacağının işareti olarak görülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious