ABD'de de telefon dinlemek yasak

  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

Amerika'da federal bir mahkeme, telefonla dinleme yönteminin anayasaya aykırı olduğu ve durdurulması gerektiği kararını verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Amerikan medyası tarafından ortaya çıkarılan bu program, sivil hak örgütleri tarafından mahkemeye intikal ettirilmişti. Beyaz Saray ise programın yasal olduğunu savunarak temyize başvurdu.

Detroit'teki Federal Mahkemede Yargıç Anne Diggs Taylor, dava hakkında hazırlanan 43 sayfalık sonuç bildirgesinde programın konuşma özgürlüğünü ve özel yaşamı ihlal ettiğine hükmetti. Yargıç, karar metnine "Davacılar haklı bulunmuş ve bu davada kamu yararı güdülmüştür. Anayasaya uygun olan da budur." diye yazdı.

BEYAZ SARAY TEMYİZE BAŞVURUYOR

Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow ise kararla ilgili yaptığı açıklamada "Bu karara katılmıyoruz." dedi. Programın "tamamen yasaya uygun olduğu ve sivil özgürlükleri korumak için düzenli olarak gözden geçirildiğini" belirten Snow, Adalet Bakanlığının da temyiz başvurusunda bulunmak için hazırlıklara başladığını kaydetti. Snow, 7 Eylül'de gerçekleşecek temyiz davasına kadar temyiz süreci devam edeceğinden, Yargıç Taylor'ın kararını beklemede tutulacağını ifade etti.

Adalet Bakanlığı'na bağlı Başsavcı Alberto Gonzales de, konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısında "Programın devam etmesini sağlamak için ellerinden geleni yapacaklarını" söyledi.

KARAR BUSH İÇİN ZEHİRLİ İĞNE

Uzmanlar, program hakkında alınan bu kararın, programı terörle mücadelede önemli bir parça olarak gören ABD Başkanı Bush için "zehirli iğne" olduğu yorumunda bulunuyorlar. Mahkeme kararının, Bush'un savaş dönemi yetkilerine de bir engel oluşturabileceği ifade ediliyor. Bush, Yüksek Mahkeme tarafından da Guantanamo'da tutuklulara uygulanan muameleler yüzünden azarlanmıştı. Yüksek Mahkeme, Bush'un "bir açık çeki olmadığına" hükmetmişti.

Bush, 11 Eylül saldırılarının ardından Terörist İzleme Programını yürürlülüğe sokmuştu. Ancak Amerikan medyası tarafından yaklaşık bir yıl önce ortaya çıkarılan program hakkında Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) tarafından dava açılmıştı. ACLU, programın anayasaya aykırı olduğunu savunuyordu.

Kararın ardından ACLU, bu kararı memnuniyetle karşıladığını duyurdu. Örgütten yapılan açıklamada karar "Bush'un terörle savaş iddiasına sağlam bir ret ve çürütme" olarak değerlendirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious