ABD'de dernekler Bush'a tepkili!

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

ABD'de kanserle mücadele dernekleri Bush'a tepkili: Terörle savaş kanserle savaşı unutturuyor mu?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerika'da kanserle mücadele eden kuruluşlar, Başkan George Bush'a tepkili. Terörle mücadeleye ayrılan çalışmaların kanserle mücadeleye ayrılmadığına dikkat çeken yetkililer, "Terörle savaş kanserle savaşı unutturuyor mu?" diye soruyor. Kanserle mücadele dernekleri, son olarak Bush'un bütçesinde savunmaya ayrılan paydanın büyüdüğünü, kanserle mücadeleye ayrılan bütçenin ise azaldığını vurguluyor.

Amerika'da yayınlanan sağlık dergisi The Lancet Onkoloji'ye göre Başkan Bush'un ikinci döneminin sonuna kadar kanser araştırmaları ve Ulusal Kanser Enstitüsü'ne yapılan yatırım 2 milyar dolar azalacak. Buna karşın bu süre zarfında Amerika, savunmaya 625 milyar dolar daha fazla bütçe ayırmış olacak.

Terörle savaşa ayrılan ek bütçeyi karşılamak için Ulusal Kanser Enstitüsü'nun bütçesine ek olarak Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi, Medicare ve Madicaid, Çevre Koruma Dairesi gibi sağlık kuruluşlarının bütçelerinde toplamı 2 milyar doları bulan kısıtlamaya gidildi.

The Lancet Onkoloji Dergisi editörü hükümeti kaynakları daha iyi kullanmaya ve kanserle mücadelede gelinen noktayı dar görüşlü politikalara kurban etmemeye çağırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious