ABD'de dev uyuşturucu operasyonu

ABD'de dev uyuşturucu operasyonu.11637
  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

ABD polisi, 20 ay süren bir operasyonla Victor Emilio Cazares-Gastellum'un yönettiği Meksikalı uyuşturucu çetesini çökertti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adalet Bakanı Alberto Gonzales, 400'den fazla çete elemanının tutuklandığı ve 18 ton narkotik maddenin ele geçirildiği operasyon sonucu, Meksika'dan getirdiği kokain, metamfetamin ve marihuanayı bütün ABD'de dağıtan Meksikalı uyuşturucu çetesinin çökertildiğini belirtti.

Gonzales, ABD'nin Kaliforniya eyaletinde düzenlediği basın toplantısında, söz konusu operasyonda ABD'nin 4 ayrı eyaletinde en son tutuklanan 66 kişiyle birlikte 20 ay süren operasyonda 400'den fazla kişinin tutuklandığını vurguladı. Gonzales, “Bu tutuklamalar ulusal ve uluslararası kolluk kuvvetlerinin ortak bir düşmana karşı biraraya geldikleri zaman neler başarabildiklerini gözler önüne sermiştir” dedi.

ABD Uyuşturucu Polisi Yönetimi'nden (DEA) yapılan açıklamada, operasyonda 13,5 tondan fazla marihuana, 4,7 ton kokain, yüzlerce kilogram metamfetamin ve eroin ile uyuşturucudan elde edilen 45,2 milyon dolarlık gelire el konulduğu belirtildi. Açıklamada, soruşturma sırasında 6,1 milyon dolar değerinde mülk ve nakit paranın yanı sıra yaklaşık 100 kadar silah ve motorlu araç ele geçirildiği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious