ABD'de Dinî bayramlar artık resmî tatil!

ABD'de Dinî bayramlar artık resmî tatil!.16700
  • Giriş : 06.07.2009 / 09:40:00
  • Güncelleme : 06.07.2009 / 09:33:58

New York Konseyi, kentte Ramazan ve Kurban bayramlarında okulların tatil edilmesine karar verdi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Başkanı Barack Obama'nım, Türkiye ve Mısır'da yaptığı konuşmalarla başlattığı Müslüman açılımının ardından, New York Konseyi tarihi bir karara imza attı. Çok etkili bir sivil toplum çalışması başlatan, başta Türkler olamk üzere tüm müslümanların girişimleri sonuç verdi ve bu yönde daha önce yapılan başvurulan reddeden Konsey sonunda ikna oldu. Konsey, Ramazan ve Kurban bayramlarını tatil günü ilan ederek bu tarihlerde okulların kapalı olmasına karar verirken, tasarıya yalnızca bir üyenin red oyu verdiği öğrenildi.

MÜSLÜMAN NÜFUSTA ARTIŞ

ABD'deki okullar, diğer dini bayramlarda tatil ediliyordu. Ancak îslam âleminin en önemli iki bayramı olan Ramazan ve Kurban Bayramı için bu geçerli değildi. Tasarıyı kabul eden, New York Kent Konseyi "Kent Eğitim Bakanlığına, Müslümanların kutladığı bayramların bölge okullarındaki tatil takvimine alınması" çağrısı yaptı. Karar öncesi, New York'ta yaşayan Müslüman nüfustaki artışın dikkate alındığı ve şehirdeki resmi okullarda bulunan öğrencilerden yüzde 12'sinin Müslüman olduğu bilgisinin göz önünde bulunduğu kaydedildi.

SEVİNÇLE KARŞILANDI

Karar New York'ta yaşayan Müslümanlar tarafından sevinçle karşılandı. Uygulamanın önümüzdeki yıldan itibaren ABD genelinde uygulanabileceği belirtiliyor. Konseyin kararının Başkan Obama'nm, Mısır'ın başkenti Kahire'de yaptığı tarihi konuşmadan kısa bir süre sonra gelmesi de dikkat çekti.

TÜRKLER DE DESTEK VERDİ, KARAR ÇIKTI

Geçtiğimiz yıl, çoğunluğu Afrikalı Amerikalılardan oluşan Müslüman Amerikalılar, konseyden tasarı konusunda evet oyu kullanmalarını talep etmişti. Ancak talepleri destek görmeyen gruplar, ABD'li Türklerden destek istedi. Türk Amerikan Federasyonları danışmanı olan İbrahim Kurtuluş, New York Kent Konseyi üyelerini 'Müslüman çocukların yaşamlarının bu tasarıyla birlikte daha da olumlu hale geleceğine" ikna etmeyi başardı. Afrikalı ABD'lilerden oluşan Müslüman Amerikalılar adına bir açıklama yapan Staten Island Kent Konseyi Üyelerinden Cumhuriyetçi James Od-do, "Türkler sayesinde bunu başardık" dedi.

HABERTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*