ABD'de domates krizi

ABD'de domates krizi.21864
  • Giriş : 10.06.2008 / 15:26:00

ABD'de McDonald’s, Burger King gibi dünya devi restorantlar, sandvichlerinde domates kullanmıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD’nin 16 ayrı eyaletinde meydana gelen çeşitli vakalarda, 23 kişinin Solmonella bakterisinin yol açtığı gıda zehirlenmesi teşhisiyle hastaneye kaldırılmasının ardından Amerikan Sağlık Teşkilatı, tüketicilere, özellikle hangi ülke veya hangi eyaletlerde yetiştiğini bilmedikleri ve orijinleri belirsiz domatesleri yememeleri ve satın almamaları konusunda uyardı.

Aralarında McDonald’s, Burger King, Outback Steakhouse ve Taco Bell’in de bulunduğu bazı fast food zincirleri, sandviçlerinde dilimlenmiş domates kullanmayacaklarını ve menülerinde bulunan bazı yiyeceklerde söğüş domates servis etmeyeceklerini açıkladı. Walmart ve Winn-Dixie Stores gibi, ABD’nin dev süpermarket zincirlerinin bazı bölgelerdeki mağazalarında ise domates satışı tamamen durduruldu.

ABD’deki bazı okullarda ise öğrencilerin yemek menüsünde yer alan doğranmış domatesler salmonella virüsü endişesi yüzünden menüden çıkartıldı.

McDonald's dilim domates vermeyi durdurdu

Dünyanın en büyük hazır yemek restoran zinciri McDonald's'ın, bakteri cinsi Salmonella'dan kaynaklanabilecek gıda zehirlenmesi ihtimalini göz önünde bulundurarak, ABD genelindeki restoranlarında dilim domates vermeyi kestiği açıklandı.

McDonald's sözcüsü Danya Proud, sandviçlerin içine konulan domates dilimlerinin, Salmonella'nın nedeni belirleninceye kadar ABD'deki restoranlarında kullanılmayacağını söyledi.

Proud, salata çeşitlerinin içinde kiraz domates kullanılacağını kaydetti.
ABD'de, en az 16 eyalette tespit edilen ilgili hastalıklara domatesin neden olduğuna dair kesin bir tespitte henüz bulunulmadı. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, şu ana kadar 23 kişinin hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious