ABD'de "eşarp terörizmin simgesi" tartışması

ABD'de
  • Giriş : 30.05.2008 / 21:52:00

ABD'de yemek hazırlama programlarıyla ünlenen şef Rachel Ray'in Dunkin Donuts reklamında, boynunda Filistinliler'in kullandığı ve ''kefiye'' denilen eşarpla görülmesi, Amerika'da muhafazakar kesimi ''terörizm propagandası yapıldığı''gerekçesiyle ayaklandı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Michelle Malkin adlı muhafazakar bir siyasi yorumcunun başlattığı ve ardından çeşitli muhafazakar gruplar tarafından da desteklenen kampanyada, Rachel Ray'in eşarbıyla terörizme destek verildiği iddiaları, Dunkin Donuts firmasının, internette yer alan reklamını geri çekmesine neden oldu.

Şef Rachel Ray'in kullandığı siyah-beyaz ipek eşarbın, ABD'de Urban Outfitters adlı giyim firması tarafından piyasaya sürüldüğü ve Urban Outfitters'ın da, gelen protestolar üzerine geçen yıl bu eşarbın satışını durdurduğu belirtiliyor.

Malkin, reklam geri çekilmediği takdirde Dunkin Donuts ürünlerinin Amerikalılar tarafından protesto edilmesi yönünde çağrı yapmıştı.

Rachel Ray'in sözkonusu eşarpla görüldüğü internet sayfasındaki reklamın, ilk defa 7 Mayıs'ta sergilendiği belirtiliyor. Reklam, tepkiler üzerine geçtiğimiz hafta Dunkin Donuts tarafından, internet sitesinden kaldırıldı.

Donkin Donuts, reklamın gerçek amacının buzlu kahve pazarlamak olduğunu ve bu amaçtan sapıldığı yönünde yanlış anlama ihtimali dolayısıyla reklamı geri çekme kararı aldığını açıkladı.

Dunkin Donuts'ın geri çektiği reklamda Rachel Ray, elinde buzlu kahveyle, kiraz çiçeklerinin önünde, tartışma yaratan eşarbıyla poz veriyor. Firma, eşarbın, reklam hazırlanırken bir stilist tarafından seçildiğini ve hiçbir sembolizmin söz konusu olmadığını da bildirdi.

Reklamın kaldırılması kampanyasını yürüten muhafazakar Michelle Malkin, Rachel Ray'in boynundaki eşarbın, "kefiye" adı verilen geleneksel Arap eşarbına benzediğini ve Ray'in eşarbı tıpkı Araplar gibi bağladığını savunuyor ve bunun, "İslami aşırılık ve terörizmin" simgesi olduğunu iddia ediyor.

Malkin, yazdığı bir yorumda, kefiyenin, "cihat amacı taşıyan katil Filistinlileri" sembolize ettiği gibi inanması güç bir iddiayı da ortaya attı. Filistinliler'in eski lideri Yaser Arafat tarafından kefiyenin meşhur edildiği gibi temelsiz bir iddiayı da savunan Malkin, kafa kesen teröristlerin boynunda da kefiyenin görüldüğünü yazdı.

Michelle Malkin, modacıların böyle bir eşarp dizaynıyla ortaya çıkması ve solcu demokrat kesimin de buna destek vermesini de, "inanılmaz bir cahillik" olarak niteledi.

ABD'de yemek programlarının en tanınan yüzü olan ve sayısız yemek kitabı bulunan Rachel Ray ise, Malkin'in bahsettiğinden tamamen farklı bir imaja sahip.

Her akşam televizyonlardan Amerikalılara konuk olan ve 30 dakikada hazırlanabilecek en pratik yemekleri tanıtan Ray, çok popüler bir isim. ABD'de çeşitli kesimlerde, özellikle 11 Eylül'den sonraki atmosferde, "Müslüman ve Arap" imajına önyargılı bir bakış olduğu gözleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious