ABD'de flaş gelişme! ABD kayıp askerlerimizi arıyor

ABD'de flaş gelişme! ABD kayıp askerlerimizi arıyor.17979
  • Giriş : 25.10.2007 / 16:10:00
  • Güncelleme : 25.10.2007 / 16:19:18

ABD Dışişleri'nden kayıp askerlere ilişkin bir açıklama yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matt Bryza, haber alınamayan 8 askerin serbest bırakılması için Türk ve Irak hükümetleriyle ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Dışişleri Bakanları Konseyi 17'nci Toplantısı'nda konuşan Bryza, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bugünkü konuşmasında terör örgütü PKK ile ilgili sözlerine atıfta bulunarak, PKK'nın bütün bu bölge için problem oluşturduğunu ifade etti.

Bryza, ABD hükümetinin Hakkari'deki son olaylardan dolayı "dehşete düştüğünü" belirtti ve şehit ailelerine "en derin taziyelerin" sunulduğunu kaydetti.

"Askerlerin serbest bırakılması için Türk ve Irak hükümetleriyle elimizden geleni yapıyoruz" diyen Bryza, PKK terör tehdidini yok etmek için birçok taahhütte bulunduklarını ve bunda ciddi olduklarını kaydetti.

Bryza, "Bu sözleri yerine getirmeliyiz. Üzerinde çalışıyoruz. Hem Türk, hem de Irak hükümetiyle işbirliğimizde daha iyi bir performans sergilediğimizi düşünüyorum. Evet biliyorum, somut sonuçlar üretmeliyiz. Bu sonuçlar Karadeniz toplumunun da çıkarınadır. Türkiye demokratik reformlarda 150-160 yıllık bir tecrübeye sahip. Bir model değil, Müslüman çoğunluğa sahip nüfusuyla laik bir demokrasinin örneğidir" dedi.

Solana: "Dostane çözüm aranmalı"

AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana da, Türkiye ve Irak'a çağrıda bulunarak, sorunlara dostane çözüm aranmasını önerdi.

Solana, iki ülke arasında uzlaşmaya varılması ve askeri seçeneklere başvurulmaması amacıyla tarafları ikna etmeye çalıştıklarını, çözüm bulunması için gerektiğinde yardımcı olabileceklerini, AB'nin bölgedeki istikrarın bozulması endişesi taşıdığını anlattı.

Irak'ın toprak bütünlüğüne verdikleri öneme de değinen Solana, taraflara yapıcı işbirliği çağrısında bulunduklarını söylerken, kendisinin Türk ve Irak hükümetleriyle temaslar kurduğunu, mümkün olduğu takdirde, bu ülkelere ziyaretlerde bulunabileceğini ifade etti.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious