ABD'de her 50 çocuktan biri evsiz

ABD'de her 50 çocuktan biri evsiz .19433
  • Giriş : 10.03.2009 / 13:42:00

Her 50 Amerikalı çocuktan birinin yılda en az bir kez evsiz kalma durumuna düştüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ulusal Aile Evsizlik Merkezi'nin 2005-2006 verilerine dayanarak bugün yayımladığı raporda, eyaletlerin çoğunun giderek kötüleşen ve göz ardı edilen evsizlik sorunu ile mücadele konusunda yeterli hazırlıkları olmadığı belirtildi.

Raporda, 1,5 milyon çocuğun yılda en az bir kez evsiz kalma deneyimini yaşadığına işaret edildi ve sorunun şimdi derinleşen ekonomik krizin getirdiği icra ve işsizliklerle kesinlikle daha da ağırlaştığı kaydedildi.

Raporda, evsiz çocukların diğer çocuklara göre aç kalma, kronik sağlık sorunları yaşama, sınıfta kalma, liseyi terk etme ihtimallerinin daha fazla olduğu ifade edildi.

Merkez'in başkanı, Harvard Tıp Fakültesi psikiyatri profesörü Dr. Ellen Bassuk, "Bu çocuklar suçsuz kurbanlar. Neden bu çocuklar Amerika'nın dışlanmışları haline gelsinler" dedi.

Ekonomik krize rağmen 10 yıl içinde ABD'deki bütün evsiz çocuk sorununu çözmenin mümkün olduğu belirtilen raporda, "Eğer bunu başaramazsak bu çocuklar kayıp kuşağın yetişkinleri olarak topluma katılacaklar" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*