ABD'de irtica var mı?

  • Giriş : 11.10.2006 / 00:00:00

ABD’de de küçük çaplı bir "irtica var mı, yok mu" tartışması yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Okul yönetimi ise müze gezisine iyi hazırlanmadığı ve ayağında parmakarası terlik bulunduğu gerekçesiyle McGee’nin işine son verildiğini iddia ediyor.

ABD’de aşırı dinciler giderek bir siyasi güç haline gelirken, Teksas’ta öğrencilerini müzeye götüren bir kadın öğretmenin okuldan atılması ’irtica’ tartışmalarına yol açtı. Sydney McGee, öğrencilerini çıplak Yunan heykellerinin replikalarının yer aldığı müzeye götürdüğü için işine son verildiğini iddia ederken okul yönetimi fazla ayrıntıya girmek istemiyor. Sadece McGee’nin parmakarası terlikle gittiği okul gezisi için fazla hazırlıklı olmadığı söyleniyor.

Bayan McGee, geçen Nisan ayında Dallas’ın Frisco banliyösündeki Fisher ilk öğretim okulundan 9 ile 10 yaşlarındaki 89 öğrenciyi, Dallas Sanat Müzesi’ne götürdü. Müzeyi ziyarete giden öğrencilerden birinin ebeveyni, okul yönetimine müzede M.Ö. 4’üncü yüzyıla ait bir Yunan cenaze rölyefiyle çocuğunun ’soyut çıplaklıkla’ yüz yüze bırakıldığını söylerek şikayetçi oldu. Bunun üzerine okul müdüründen bir mektup olan kadın öğretmene, "Okul gezisinde beşinci sınıf öğrencileri, çıplak heykel ve diğer çıplak sanat tasvirleriyle karşı karşı kalmış" denilerek işine son verildi.

Başta NYT gazetesi olmak üzere eleştirilere hedef olan okul yönetimi, çıplak heykelin aradaki anlaşmazlığın sadece bir parçası olduğunu savundu. Okuldan yapılan açıklamada, kadın öğretmenin iddialarıyla büyük medya kuruluşlarını bile kandırdığı öne sürüldü. Sözcü, "Yıllardan bu yana öğrencileri Dallas Sanat Müzesi’ne götürüyoruz ve götürmeye devam edeceğiz. Şimdiye kadar hiç bir öğretmen öğrencileri, okul gezisine götürdüğü için okuldan atılmadı" dedi. Öğretmen hakkında başka şikayetlerin de bulunduğu belirtilirken, sadece gezi için iyi hazırlanmamış olduğu, ayağında da parmakarası terlik bulunduğu kaydedildi.

Öte yandan Dallas Morning News gazetesi ise aynı öğretmenin sekiz yıl önce yakınlardaki başka okuldan ayrılmak için 8300 dolarlık anlaşmayı kabul ettiğini belirterek, "Frisco sanat öğretmeni, çıplak sanat eserleri yüzünden mi okuldan uzaklaştırıldı, yoksa ulusal basın spot ışıklarını yanlış bir yere mi yönlendiriyor" diye sordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious