ABD'de kadın sünnetiyle ilgili ilk dava

  • Giriş : 26.10.2006 / 00:00:00

ABD'de 2 yaşında bir kız çocuğunun sünnetiyle ilgili ilk davanın bu hafta Georgia eyaletindeki Atlanta kentinde başlayacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Savcı Marty First, sanığın bu davranışının bir kişiyi sakat bırakmak anlamına geldiğini belirttiği açıklamasında, "Çocuk sakatlanmıştır, buna hiçbir kuşku yoktur" ifadesini kullandı.

Kadın sünneti, Afrika'da genellikle 10 yaşından küçük kız çocuklarına yaygın olarak uygulanıyor. ABD ise 1997'den bu yana yasak. İnsan hakları örgütü Equality Now'a göre, bu dava ABD'de kadın sünnetine ilişkin ilk dava olma özelliğini taşıyor.

Adem, çocuğuna karşı kötü muamelede bulunmak ve şiddet uygulamakla suçlanıyor. Polise göre, Adem, 2001 yılında küçük kızını Georgia eyaletindeki Duluth'ta bulunan evinde makasla sünnet etti. Çocuğun annesi, olaydan ancak geçen yıl haberdar olduğunu belirtirken, bu iddiaya babası karşı çıkıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kız çocuklara uygulanan sünnet yüzünden kaç ölüm vakası olduğunu bilmiyor, ancak başta Kara Afrika ülkelerinde olmak üzere 28 ülkede rastlanan bu yöntemin her yıl 10 yaşın altındaki 3 milyon çocuğu etkilediğini, toplam olarak da 100 milyondan fazla kadının bu uygulamanın kurbanı olduğunu tahmin ediyor.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious