ABD'de Kongre seçiminden notlar

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

ABD'de Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi ile üst kanadı Senato'nun yenileneceği kongre seçimlerinde oy verme işlemi TSİ 13.00'de başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

· Seçimlerde Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin 435 sandalyesi, üst kanadı 100 sandalyeli Senato'nun 33 üyesi değişecek.

· Demokratların, Cumhuriyetçilere karşı zafer kazanmış olmaları için Temsilciler Meclisi'nde 15, Senato'da 6 yeni sandalye kazanmaları gerekiyor.

· Eğer Demokratlar Kongre'de çoğunluğu sağlarlarsa George Bush'un geriye kalan 2 yıllık Başkanlık döneminde kendisine karşı sert muhalefet yapmaya kararlılar. Demokratların özellikle sağlık sistemi, üniversite eğitimi ve Irak konusunda Bush'un politikalarına karşı çıkacaklar.

· Demokratlar seçim kampanyalarını "Amerika için yeni bir istikamet" olarak belirledi. seçim programları, son 10 yıl içerisinde maaşları minimum seviyeye çekme, büyük petrol şirketlerine vergi konusunda sağlanan kolaylıkları sonlandırma ve 11 Eylül Komisyonu tarafından limanlar ve sınırlar için hazırlanan ancak ertelenen güvenlik planlarını uygulamaya koyma gibi projeleri içeriyor.

· Bush ise Cumhuriyetçi ağırlıklı Kongre'nin ekonomiyi iyileştirdiğini ve ülkeyi güvende tuttuğunu savunuyor ve bu konuların seçmenler için en önemli değer olduğunu belirtiyor. Demokratların teröre karşı yumuşak olduklarını vurgulayan Bush, kendisinin Irak'taki askerler için bir çekilme takvimi hazırlamamasına rağmen askerleri geriye çağıran Demokratları Irak konusunda "sıvışma" politikası gütmekle suçluyor.

· Bush, vergi oranlarının düşük olacağını ve son vergi kesintilerinin kalıcı olacağını vaat ederken, seçilmeleri halinde Demokratları vergileri yükseltecek olmakla suçluyor.

· ABD'de birkaç farklı saat diliminin yaşanmasından dolayı Batı eyaletlerinde erken başlayan oy verme işlemi, TSİ yarın 07.00'de sona erecek.

· 200 seçmenin bulunduğu ülkede 36 eyalette de valilik seçimleri yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious