ABD'de köprüler mercek altında! 70 bin köprü korkutuyor

ABD'de köprüler mercek altında! 70 bin köprü korkutuyor .13175
  • Giriş : 03.08.2007 / 09:54:00

ABD'nin Minneapolis kentinde bir köprünün çökmesinin ardından tüm köprüler mercek altına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin Minneapolis kentinde bir köprünün çökmesinin ardından, ülkede 70.000'den fazla köprünün yapısal olarak zayıf olduğu bildirildi. Federal Otoyol İdaresi'nin geçen yılki raporuna göre, ABD'de 603,363 köprüden 73,533'ü (yüzde 12'si) "yapısal olarak zayıf" durumda ve bunların arasında 1990'larda inşa edilmiş köprüler bile bulunuyor. Amerikan İnşaat Mühendisleri Birliği, bunları onarmak için onlarca yıl gerektiğini ve maliyetinin 188 milyar dolar tutacağını açıkladı.

Ancak gerek kongre, gerekse federal hükümet ve eyaletlerin şimdiye kadar köprüler için bu parayı sarf etmekte isteksiz oldukları belirtiliyor. Amerikan Otoyol Kullanıcıları Birliği başkanı Gregory Cohen, "Yollara ve köprülere yeterli yatırım yapmadığınızda maalesef bu tehlikeyle karşılaşırsınız" dedi. Cohen, mühendislerin, yol ve köprülerin daha da yıpranmasını önlemek için yılda 75 milyar dolara ihtiyaç olduğunu söylediklerini ancak yılda en fazla 60 milyar ayrıldığını bildirdi.

Bunun yanı sıra 2006 tarihli bir raporda da müfettişlerin, Milli Köprü Envanterindeki köprülerin taşıma kapasiteleriyle ilgili hesaplamaların yanlış veya zamanı geçmiş olduğunu saptadıkları belirtiliyor. ABD'deki köprülerden her gün ortalama 300 milyon araç geçiyor. Minneopolis'te bir köprünün çökmesinden sonra federal yetkililerin, bu köprüye benzer tüm köprülerin derhal incelenmesi talimatı verdikleri bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious