ABD'de kredi kartı krizi korkusu

ABD'de kredi kartı krizi korkusu.11620
  • Giriş : 30.10.2008 / 09:35:00

ABD’de, global dalgalanmanın ana sebebi olarak gösterilen mortgage krizinin ardından şimdi de kredi kartı krizinin patlamasından endişe ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kredi kartı borçlarının son dönemde üst seviyelere tırmandığı belirtilen New York Times gazetesinin haberinde, bankaların bu borçların kapatılması için tüketicileri sıkıştırmaya başladığı kaydedildi. Analistlere göre, ABD'de vadesi gelmesine karşın ödenmeyen listesine giren kart borçları yılın ilk yarısında 21 milyar dolara ulaştı.

Tarihi rekor zorlanacak

Başta büyük ölçekli firmalar olmak üzere binlerce çalışanın işine son verildiği, durgunluğun gelmesinin beklendiği bir piyasada, ödenmeyen kart borçlarının toplam içinde yüzde 5.5'e ulaştığı ve bu oranın 2001 krizindeki yüzde 7.9'luk orana yaklaşıldığının altı çizildi.

ABD'de işsizliğin artacağı, kredi kartı borçlarının ödememe oranlarının da tarihi seviyeleri zorlayabileceği belirtiliyor.

American Express, Bank of America ve Citigroup'un da aralarında bulunduğu finans kuruluşlarının portföylerinde bulunan riskli müşterilerden bir an önce kurtulmak için çalışma başlattığı da ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*