ABD'de McCain'e yolsuzluk suçlaması

ABD'de McCain'e yolsuzluk suçlaması  	.9760
  • Giriş : 21.02.2008 / 11:57:00

ABD'de Cumhuriyetçi Partinin başkan adaylığına çok yaklaşan senatör John McCain, bir dönem Vicki Iseman adlı lobici kadınla gayrı meşru ilişki yaşamak ve Iseman'in bir müşterisinin çıkarları doğrultusunda girişimde bulunmakla suçlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

The New York Times ve The Washington Post gazetelerinin bu yönde yayımladığı haberleri sert dille yalanlayan McCain ise iddiaların seçimkampanyasını sabote etmeyi amaçlayan bir "çamur atma" eylemi olduğunu savundu.

The New York Times, evli olan McCain ile Iseman'in, 1990'li yılların sonunda gayrı meşru ilişki içinde bulunduğunu ima etti.

McCain'in bir dönem danışmanlığını yapan, ancak geçen yıl bu görevden ayrılan John Weaver da, The Washington Post'a açıklamasında, senatörün başkanlık yarışına ilk defa soyunduğu 2000 seçimi öncesinde McCain'in Iseman ile yakın ilişkisinden rahatsızlık duyduğunu söyledi.

McCain'in bir lobiciyle sıkı fıkı ilişki içinde olmasının senatöre zarar vereceğinden kaygılandığını anlatan Weaver, seçim kampanyası başlamadan önce kadınla görüştüğünü ve McCain'den uzak durmasınıistediğini belirtti.

Floridalı iş adamı Lowell Paxson'ın 1999'da Iseman'in müşterisi olduğunu ve o sırada Pittsburgh kentindeki bir televizyon istasyonunu satın almaya çalıştığını yazan The New York Times, McCain'in de FederalHaberleşme Komisyonuna mektup göndererek, televizyon istasyonunun durumuna ilişkin çabuk karar alınmasını istediğini kaydetti.

Ayrıca McCain'in, dört defa Paxson'ın özel jetiyle seyahat ettiği ve seçim kampanyasına 20 bin dolar bağış aldığı ifade edildi.

ABD'de McCain, dürüst, namuslu, ilkeli ve özel çıkar gruplarına karşı mücadele eden bir politikacı olarak tanınıyor. Dolayısıyla iddiaların, McCain'i en hassas noktasından vurduğu belirtiliyor.

Senatörün sözcüsü Jill Hazelbaker, McCain'in 24 yıldır Senatoda ABD'ye şeref ve üstün bir kişilikle hizmet ettiğini kaydederek senatörün hiçbir zaman halkın güvenini boşa çıkarmadığını, hiçbir lobici veyaçıkar grubuna yardım etmediğini ve bu "çamur atma" çabasının başarıya ulaşamayacağını söyledi. Sözcü, "Amerikan halkı da bu çirkin politikalardan bıktı" dedi.

İddiaların McCain'e ne kadar zarar vereceği henüz bilinmiyor.

ABD'de her başkanlık seçimi döneminde adayları karalayan haber ve kampanyaların hız kazandığı gözleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious