ABD'de Obama'ya olan destek artıyor

ABD'de Obama'ya olan destek artıyor.11202
  • Giriş : 02.05.2008 / 15:10:00

Amerika'da Kasım ayında gerçekleşecek Başkanlık seçimleri için 8 aday adayıyla ön seçim yarışına başlayan Demokrat Parti'de, geriye yarışı hala sürdüren iki isim kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hillary Clinton ve Barack Obama, partinin Başkan adayı olabilmek için başa baş bir mücadele sürdürüyor. Ancak yarıştan çekilen diğer adaylara destek veren kişilerin büyük bir kısmı, Obama'yı tercih ediyor.

Amerikan Federal seçim komisyonu tarafından açıklanan rakamlara göre çekilen Demokrat adayların destekleyen kişilerin, Hillary'ye karşı Obama'yı destekleyen oranları 3'e karşı bir. Aynı şekilde yarıştan çekilen adaylar için bağış yaptıktan sonra şimdiki adaylar için bağış yapanlar Obama'ya, Clinton'dan iki kat fazla bağışta bulunuyor. Bugüne kadar, başta Senatör John Edwards gibi çekilen adaylara destek vermiş olan bağışçılar, Obama'ya 2 milyon dolar Clinton'a ise 900 bin dolar bağışta bulundu.

DEMOKRATLARDA "CLİNTON DIŞINDA HERHANGİ BİRİ OLABİLİR" DÜŞÜNCESİ HAKİM

Los Angeles Times gazetesinde yer alan incelemeye göre Obama'nın, yarıştan çekilen adayları destekleyenler arasında Clinton'a göre büyük oranda destek alması Demokrat Parti'de "Clinton dışındaki herhangi biri" düşüncesinin hakim olduğunu gösteriyor.

LA Times'ın incelemesine göre çekilen adaylara bağış yapanlardan 3 bini Obama'ya destek verirken, Clinton'a bağış yapanların sayısı ise 1,100'de kaldı. Obama, en çok desteği daha önce Bill Richardson'ı destekleyenlerden aldı. Richardson'ı destekleyenlerin yüzde 73'ü, şimdi Obama'yı destekliyor.

Clinton ise çekilen adaylar arasından en çok Senatör Joseph Biden'den oy aldı. Clinton'ın yüzde 40'la en fazla destek aldığı eski aday Biden'den, Obama'nın aldığı destek ise yine daha fazla. Biden taraftarlarının yüzde 60'ı Obama'ya bağış yaptı.

Bağış olarak değerlendirildiğinde ise yarışı sürdüren iki adaya en fazla maddi destek John Edwards'ın bağışçılarından geldi. Edward'ın bağışçıları, Obama'ya 1,2 milyon dolar destek çıkarken, Clinton'a ise 500 bin dolar bağışta bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious