ABD'de paparazzilere yasak getiriliyor

ABD'de paparazzilere yasak getiriliyor.11246
  • Giriş : 05.07.2008 / 15:31:00

ABD’de ünlülerin yaşam yeri Malibu’da belediye, paparazzilere yasak için çalışma başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Los Angeles’ta yıllardır, paparazziler Holywood ünlülerinin özel anlarını yakalamak için oradan oraya koşturuyor. Dünyanın magazin gazetecisi oranının en fazla olduğu Los Angeles, şimdi paparazzilere yasak getirmeye hazırlanıyor. Kentin en lüks bölgesi Malibu’nun bölge meclisi konuyu o kadar ciddiye aldı ki, Bill Clinton’ın seks skandalını ortaya çıkaran savcı Kenneth Starr’dan yasal yardım alıyor. Bir kaç ay önce, Malibu Meclisi ünlüleri adım adım takip eden paparazzilere karşı yasal olarak ne yapabileceklerini aramaya koyuldu. Belediye meclisi üyeleri, paparazzilerin giremeyeceği bölgelerin oluşturulmasını ya da Malibu’da fotoğraf çekmelerinin tümden yasaklanmasını istedi. Bu konuda da çalışmalar başladı. Ancak paparazziler de boş durmadı ve böyle bir yasağın “bilgi edinme yasası ve basın özgürlüğüne karşı olduğunu” belirterek örgütlendi. Virginia Basın Özgürlüğü Komitesi, böyle bir yasağın, ABD Anayasası’nın birinci maddesine aykırı olduğunu, her ne kadar sinir bozucu olsalar da paparazzilerin de basın özgürlüğü kapsamında olduğunu söylüyor. Malibu Meclisi ise, ünlülerin de izinsiz fotoğraflarının çekilmesinin anaya-sal haklarının gaspı olduğunu savunuyor. Buzz Foto Ajansı’nın sahibi Brad Eltermann’a göre bu kavgayı uçuk paralar veren magazin dergileri körüklüyor... Bu yüzden de eline fotoğraf makinesini kapan bir çok göçmen paparazzi oluyor.

“PAPARAZZİ” KELİMESİ 48 YAŞINDA

Paparazzi kelimesi, ilk kez İtalyan yönetmen Fellini’nin 1960 yapımı Dolce Vita adlı filmindeki Paparazzo adlı haber fotoğrafçısın-dan çıktı. O yıldan sonra ünlülerin peşinde koşan gazetecilere paparazzo ve çoğul olarak paparazzi denilmeye başlandı.

Bizde mahkeme Suç değil’ dedi

BAKIRKÖY 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi, gazetecinin izinsiz görüntü almasının suç olamayacağını karar verdi. 17 Mayıs 2006’da Danıştay 2’nci Dairesi’ne Avukat Alparslan Arslan’ın yaptığı baskının görüntülerini kameraya çeken gazeteci İbrahim Gündüz hakkında dava açılmıştı. Mahkeme dün kararını açıkladı ve soruşturması süren bir konuda izinsiz görüntü çekmekten 3 yıla kadar hapsi istenen Gündüz’e ceza verilemeyeceğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious