ABD'de petrol fiyatları kazaları azalttı

ABD'de petrol fiyatları kazaları azalttı .26004
  • Giriş : 10.07.2008 / 08:47:00

ABD'de geçtiğimiz haftalarda bir galon benzinin (0,64 litre) fiyatının 4 doları geçmesinin ardından, bu artışın Amerikan halkı üzerindeki etkisi de tartışılmaya başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu çerçevede Time dergisi de yeni sayısında artan petrol fiyatlarının farklı bir açıdan değerlendirildiği, "4 Dolarlık Benzinin Hoşunuza Gidecek 10 Yanı" başlıklı bir haber yayımladı. Haberde "pompaların başında yaşanan acıya" rağmen, bu artışın Amerikan halkının hayatını bazı açılardan olumlu etkilediği ve etkileyeceği savunuluyor.

ABD'deki şehirleşmenin yatay olduğuna dikkat çekilen haberde, mesafeler arasındaki uzunluğun araba kullanmayı zorunlu kıldığının ve Amerikalıların işe bisikletle ya da yürüyerek gitmelerinin zorluğunun altı çiziliyor. Bu çerçevede bir alternatif olarak görülebilecek demiryollarına işaret edilerek, metro istasyonlarındaki park alanlarının hiç olmadığı kadar dolu olduğu vurgulanıyor ve ABD'de halkın petrol alımının yüzde iki ile üç arasında düşmeye başladığı belirtiliyor.

Habere göre, "dünya Amerikalılar için tekrar küçülüyor". Dört kişilik bir ailenin ülke içinde seyahat etmesinin en az 2 bin dolara mal olduğu belirtiliyor ve Amerikalı yatırımcıların, artık ülke dışı ve deniz aşırı yatırımlarını azaltmaya başlayabileceği vurgulanıyor. Bu çerçevede petrol fiyatlarındaki artışın aileleri birleştirebileceği ve "küresel mesleklerin eve dönüşüne" neden olabileceği dile getiriliyor.

Artan petrol fiyatlarının diğer bir sonucu da Amerikalıların şehirlere daha yakın yerleşim yerlerine taşınmaya başlamaları olarak belirleniyor. Bu çerçevede mayıs ayında yapılan bir araştırmaya atıfta bulunulan haberde, şehirlere daha yakın olan evlerin fiyatlarının artış gösterdiği belirtiliyor.

-ARTAN PETROL FİYATLARI HAYAT KURTARIYOR-

Daha az petrol tüketiminin hava kirliliği oranının da azalmasına ve küresel ısınmanın yavaşlamasına neden olacağına dikkat çekilirken, bunun dolaylı olarak Amerikan halkının sağlık sorunlarını azaltacağı vurgulanıyor.

Dergi için bu konuda araştırma yapan Kaliforniya Üniversitesi sağlık-ekonomi profesörü J. Paul Leigh'ın çalışması, petrol fiyatlarındaki artışın geçtiğimiz yıl 2200 kişinin hayatını kurtardığı ve önümüzdeki bir yıl içinde 2000 kişinin daha hava kirliliğinden ölmesinin böylece önleneceği sonucunu ortaya koydu.

Amerikalılar için en önemli sağlık problemlerinden biri olan obezitenin de bu çerçevede azalması bekleniyor. Eskiye oranla daha çok yürümek ve bisiklet kullanmak sayesinde daha fazla insan hayatının ve bu yolla harcanan yılda milyarlarca doların da kurtarılacağı görüşü dile getiriliyor. Haberde, mart ayından haziran ayına kadar bisiklet satışlarındaki artışa da dikkat çekilerek, geçen yıla oranla bisiklet satışlarının yüzde 57 arttığı belirtiliyor.

Daha az araba kullanılması ve hız oranlarının daha fazla benzin tüketmemek için düşürülmesi de her yıl trafik kazalarına 40 bin kurban veren Amerikalılar için olumlu sonuçlar doğuruyor. Bu çerçevede Alabama Üniversitesi öğretim üyesi profesör Michael Morrisey'e göre gaz fiyatları galon başına dört dolar seviyesinde seyretmeyi sürdürürse, tahminlere göre ayda 1000 kişinin de hayatı kurtulmuş olacak. Böylece "kamu sağlığı açısından bir zafer" kazanılmış olacak ve trafik kazaları kaynaklı yıllık ölümler ortalama üçte bir oranında azalacak.

Haberde, Federal Karayolları Yönetiminin verdiği rakamlara göre 2008 yılının ilk dört ayında yüzde 2,1 oranında azalan trafiğin dolaylı olarak Amerikalıların daha az trafik sigortası primi vermesini sağlayacağı ve bu çerçevede Amerikan Tüketici Federasyonunun açıkladığı rakamlara göre Amerikalı sürücülerin yüzde 10 ile 15 oranında kar edecekleri belirtiliyor.

Amerikalı emniyet güçlerinin de artık daha çok bisikletle ve yürüyerek denetime çıkmaya başladığı, bu çerçevede örneğin Georgia eyaletinde emniyet güçlerinin araba kullanma süresinin yüzde 25 oranında azaltıldığı vurgulanıyor.

Haftada 5 gün olan mesai günlerinin 4 güne indirilmesinin de kimi şirketler ve okulların başvurduğu bir uygulama olmaya başladığı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*