ABD'de petrol kabusu mu yaşanacak?

ABD'de petrol kabusu mu yaşanacak?.7078
  • Giriş : 29.06.2008 / 09:14:00

Amerikan haber kanalı Fox News'in enerji anketinden çok içarpıcı sonuçlar çıktı. Amerikalılar, 6 ay içinde benzin istasyonları önünde kuyruklar oluşturabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan haber kanalı Fox News'in 'enerji' konusunda yaptığı anket ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Ankete katılanların yüzde 62'si önümüzdeki altı ay içinde benzin istasyonları önünde uzun kuyruklar oluşacağını düşünürken, katılımcıların yüzde 48'i artan akaryakıt fiyatlarından dolayı tatil planlarını değiştirdiğini belirtti. "Yeterince enerjimiz var mı?" başlığı altında yapılan çalışmaya 900 kişi katıldı.

Katılımcıların yüzde 76'sı Cumhuriyetçi Parti başkan adayı McCain'in, yeni enerji alanları keşfedilmesine yönelik fikrini desteklediğini belirtirken, bu konuda Demokratların da aynı görüşe sahip olduğu ortaya çıktı. Alaska Vahşi Yaşam Parkı'nın, petrol arama faaliyetlerinde kullanılmasını isteyenlerin oranı bir önceki yıla oranla yüzde 5 artarken, Meksika körfezindeki petrol arama çalışmalarına da destek geldi.

100 civarında nükleer enerji santraline sahip olan ABD'de, 2002 yılında santral sayısının artmasını istemeyen Amerikalıların oranı yüzde 52 civarındaydı. Akaryakıt fiyatlarındaki sürekli artış Amerikalıların bu konudaki fikrini de değiştirdi. ABD'liler, bugün yüzde 53 gibi bir oranla nükleer enerjinin en güvenli enerji üretim sistemi olduğuna inandıklarını kaydetti.

Son 30 yıl içinde nükleer santrallerde hiçbir kötü olay yaşanmamasına rağmen Amerikalıların yüzde 55'i, bir nükleer santrale 30 kilometre mesafede dahi yaşamak istemiyor. Enerji politikaları konusunda kafası karışık olan ABD'lilerin yüzde 59'u ülkenin benzine bağımlı olduğuna bu bağımlılığın içine cep telefonu, araba ve televizyonun dahi girdiğine inandıklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious