ABD'de PKK'nın eline geçen silahlar konusunda soruşturma

  • Giriş : 22.09.2007 / 20:39:00

ABD'de federal savcılık PKK'nın eline geçen silahlar konusunda soruşturma açtı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'de federal savcılık, Amerikan çıkışlı bazı silahların, özel güvenlik şirketi Blackwater'in çalışanları tarafından gizlice Irak'a sokulup karaborsada satıldığı ve sonunda terör örgütü PKK'ya ulaştığı yönündeki bazı bulgular üzerine soruşturma başlattı.

AP ajansının haberine göre soruşturma, ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinin Raleigh kentinde başlatıldı ve bu konuda savcılarla işbirliği yapan Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, dava açılması için yeterli ölçüde kanıt toplandığı sonucuna vardı.

Dava açılması durumunda, Kuzey Carolina eyaletinde kayıtlı Blackwater şirketinin doğrudan hedef alınıp alınmayacağı veya kaç şirket görevlisinin suçlanacağı henüz açıklık kazanmadı. Ağırlıkla Irak'ta faaliyet gösteren Blackwater şirketi, kendisine bağlı çalışan özel koruma görevlilerinin, geçen hafta Bağdat'ta bir Amerikan konvoyuna saldırı düzenlendiği gerekçesiyle çevreye ateş açarak 11 Iraklı sivili öldürmesiyle gündeme gelmiş ve şirketin lisansı, geçici olarak iptal edilmişti.

Pentagon yetkilileri, geçen ayki açıklamalarında, Amerikan çıkışlı bazı otomatik silahların ve tabancaların Türkiye'de Türk güvenlik güçleri tarafından ele geçirildiğini doğrulamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious