ABD'de rehin alma dehşeti: 14 ölü

ABD'de rehin alma dehşeti: 14 ölü.19433
  • Giriş : 04.04.2009 / 21:19:00

New York'ta, silahlı bir kişi tarafından sayıları 40'ı geçen göçmenin rehin alındığı olayda, saldırgan dahil 14 kişi öldü. Saldırıyı Taliban üstlendi ama FBI,'ihtimal dahilinde değil' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'nin New York eyaletinin Binghamton kentinde bir kişi, 40 kadar göçmeni rehin aldı ve aralarında saldırıganın da bulunduğu 14 kişi hayatını kaybetti.
Olaydan sonrasında yapılan açıklamada, saldırganın kimliği 42 yaşındaki Vietnam asıllı Jiverly Voong olarak açıklandı.

Konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Binghamton Emniyet Amiri Joseph Zikuski, Bingamton'da vatandaşlık başvurusunda bulunan göçmenlere yardım eden American Civic Association'da bu sabah meydana gelen olayda, 37 kişinin saldırıdan kurtulduğunu, saldırıda ölen 14 kişi arasında saldırganın da bulunduğuna inandıklarını bildirdi.

Zikuski, binada 2 tabanca bulduklarını, ancak soruşturmanın uzun süreceğini kaydetti.

SALDIRIYI TALİBAN ÜSTLENDİ
Pakistan'da üstlenen Taliban'ın lideri Beytullah Mesud, Reuters Haber Ajansı'nı telefonla arayarak saldırıyı üstlendi ve "onlar benim adamlarımdı" iddiasında bulundu.

Mesud, "Amerika Birleşik Devletleri'nin insansız uçaklarla yaptığı saldırılara karşılık olarak onlara emirleri ben verdim" dedi.

FBI TALİBAN'I YALANLADI
ABD'de Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Taliban lideri Beytullah Mesud'un ABD'de dün göçmenlere yardım merkezinde düzenlenen saldırının sorumluluğunu üstlenmesi konusunda, bu durumun ihtimal dışı olduğunu açıkladı.

FBI Sözcüsü Richard Kolko, saldırıyla ilgili elde edilen kanıtlara göre, bu iddianın doğru olmadığını söyledi.

Pakistan'daki Taliban lideri Beytullah Mesud, ABD'nin insansız uçaklarla Pakistan'a düzenlediği saldırılara misilleme olarak bu saldırıyı kendi adamlarının yaptığını, emri kendisinin verdiğini iddia etmişti.

ABD'nin New York eyaletinin Binghamton kentinde göçmenlere yardım merkezinde dün silahlı bir kişi tarafından düzenlenen saldırıda 14 kişi hayatını kaybetmiş, saldırganın 42 yaşındaki Vietnam asıllı Jiverly Voong olduğu belirtilmişti.

OBAMA'DAN BAŞSAĞLIĞI
New York Valisi David Paterson da yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama'nın ve eşi Michelle Obama'nın kendisini arayarak, olaydan duydukları büyük üzüntüyü ve taziyelerini bildirdiklerini dile getirdi.

New York Valisi David Paterson'ın açıklamasına göre de, saldırganın üzerinden 42 yaşındaki Jiverly Voong adına düzenlenmiş bir kimlik çıktı. Paterson ayrıca, New York için son derece trajik bir gün yaşandığını söyledi ve ölenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulmasını istedi.

Yetkililer, binanın arka kapısına girişi engellemek için aracını park eden saldırganın daha sonra ön kapıdan binaya girerek bir odada vatandaşlık sınavına giren kişilere ateş açtığını, onlarca kişiyi de rehin alan saldırganın cesedinin daha sonra bir odada bulunduğunu kaydettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*