ABD'de senato iddialarla ilgili yanıt bekliyor

  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

ABD'de milyonlarca kişinin telefon konuşmalarının Ulusal Güvenlik Kurumu tarafından bir veritabanında kaydedildiği iddiası tartışma yarattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD'deki üç büyük telefon şirketinin, 2001 yılından bu yana ellerindeki yurtiçi telefon kayıtlarını Ulusal Güvenlik Kurumu'na devrettiği ve bu konuşmalar hakkında bilgilerin bir veritabanında toplandığı iddia edilmişti. Beyaz Saray ve Ulusal Güvenlik Kurumu iddialarla ilgili bir açıklama yapmazken, ABD Başkanı Bush, yönetiminin yurttaş haklarına yaklaşımının doğru olduğunu ifade etti. Dün bir konuşma yapan Bush, Amerikan halkının özgürlüklerinin sıkı bir şekilde korunduğunu ve hükümetin mahkeme izni olmadan telefonları dinlemediğini söyledi.

USA Today gazetesindeki iddianın, popülaritesi her geçen gün düşen Bush'un eski Ulusal Güvenlik Kurumu Başkanı Michael Hayden'ı CIA başkanlığına getirmesi kararını yeniden tartışmaya açacağı ve bireysel özgürlüklerin kısıtlanması ile ilgili tartışmaları alevlendireceği belirtiliyor. İddialara en büyük tepki Amerikan Senatosu'ndaki demokrat üyelerden geldi. Senato Adalet Komisyonu Başkanı Arlen Specter, iddialar karşısında şok olduğunu belirterek bu bilgileri sağlayan telefon şirketlerinden kendilerine daha fazla bilgi aktarılmasını istediğini belirtti. Vermont Senatörü Patrick Leahy de, konuyla ilgili açıklamasında "kendilerine büyük yetkiler verilenler ne yaptıklarına dair Amerikan halkına açıklama yapmak zorundalar" dedi.

Sözkonusu telefon şirketlerinin yetkilileri ise dün yaptıkları açıklamada müşterilerin özel hayatını koruduklarını ancak yasalara karşı da sorumlulukları bulunduğunu belirterek kendilerini savunmuştu.

Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu'nun herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın yurtdışı görüşmelerini takibe aldığı daha önce de biliniyordu. USA Today gazetesi haberinde, telefon şirketleri AT&T, Verizon Communications ve BellSouth'un 11 Eylül saldırılarından kısa bir süre sonra milyonlarca müşterisinin telefon konuşmalarının kayıtlarını Ulusal Güvenlik Kurumu'na ilettiğini ileri sürmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious