ABD'de skandal: Nükleer uçuş skandalı ülkeyi sarstı

ABD'de skandal: Nükleer uçuş skandalı ülkeyi sarstı.13394
  • Giriş : 09.09.2007 / 21:58:00

Bir B-52 bombardıman uçağının yanlışlıkla 6 nükleer başlıklı füze yüklenerek, ABD üzerinde 3 saat uçmuş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir B-52 bombardıman uçağının yanlışlıkla 6 nükleer başlıklı füze yüklenerek, ABD üzerinde 3 saat süreyle uçmasının ortaya çıkmasından sonra 6 yetkili görevden alındı.

Hava Kuvvetleri bünyesinde yapılan soruşturma sonrasında işten atılanlar arasında üst düzey bir komutanın da olduğu belirtildi.

Nükleer başlıklı gelişmiş Cruise füzeleri yüklü söz konusu B 52 bombardıman uçağının, 30 Ağustos günü, North Dakota'daki Minot Hava Üssü'nden, Louisiana'daki Barksdale Hava Üssü'ne, ülkeyi kuzey güney istikametinde boydan boya geçerek gittiği ortaya çıkmıştı. Füzelerin uçağa yüklenmeden önce, nükleer savaş başlıklarının neden çıkarılmadığıyla ilgili soruşturma sürerken, filo mühimmat komutanı ile hatalı yüklemeyi gerçekleştiren uçak ve yer personeli işten atıldılar. Askeri soruşturmalar sürerken, Kongre'nin her iki kanadındaki silahlı kuvvetler komiteleri de kendi soruşturmalarını başlattı.

Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı Ike Skelton, "derin rahatsızlığa" sebep olduğunu belirttiği skandalla ilgili daha detaylı açıklama yapmaları için askeri yetkililere baskılarını artıracaklarını açıkladı. Kongre üyesi Edward Markey ise, "Kesinlikle mazeret kabul etmez." diye nitelediği skandalla ilgili olarak, "Daha önce hiç böyle bir şey olmadı ve on yıllarca biz olmasının imkansızlığından emin olarak yaşadık." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious