'ABD'de yaşanan kriz gelip geçici değil'

'ABD'de yaşanan kriz gelip geçici değil'  .21878
  • Giriş : 24.02.2008 / 12:54:00
  • Güncelleme : 24.02.2008 / 14:17:51

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ABD ekonomisinde yaşanan gelişmelerin gelip geçici nitelikte olmadığını vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genişletilmiş Sektörel Başkanlar Toplantısı Ankara'da yapıldı. Toplantıya katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Türkiye'de son 5 yılda iktisadi normalleşme ve düzelme sürecinin yaşadığını belirterek, ekonominin kilit göstergesinin ise net ihracat performansının olduğunu vurguladı. Ekren, "Yatırım ve sermaye mallarının dengesi 5 milyar 600 milyon dolardan eksi 13 milyar 346 milyon dolara geriledi. Hammadde ve ara malı dış ticaret dengesi ise ortalama 23 milyar dolardan 74 milyar dolara yükseldi. Tüketim mallarında da dış ticaret dengesi 25 milyar dolara çıktı" diye konuştu. OECD ülkelerinde 9 milyar dolarlık açığın 2007 yılında 26 milyar dolara, EFTA ülkelerinde de 2 milyar dolarlık açığın 4 milyar dolara ulaştığının altını çizen Ekren, diğer ülkelerde de benzer trentlerin ortaya çıktığını söyledi.

-2002-2007 DÖNEMİNDE İHRACAT YÜZDE 197 ARTTI-

2002-2007 döneminde ihracatta dolar bazında yüzde 197'lik artış görüldüğünü ifade eden Ekren, konuşmasına şöyle devam etti: "YTL cinsinden değerlendirdiğimizde; kişi başına gelire oranla kişi başına düşen toplam borç 2002 yılında 1.32, 2007 yılında da 0.82 oldu. Kamu borcunun kişi başına düşen gelire oranı 2002'de 0.93'ken, 2007'de 0.55'e düştü. Kişi başına düşen yatırımın kişi başına gelire oranı da 2002'de 0.17, 2007'de 0.22 oldu."

-"ABD EKONOMİSİNDEKİ KRİZ ULUSLARARASI REKABETİ ÇETİNLEŞTİRECEK"-

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, gelecek dönemde küresel ekonomide bazı dalgalanmaların yaşanacağının artık açıklık kazandığının altını çizerek, ABD ekonomisinde yaşanan gelişmelerin gelip geçici nitelikte olmadığını söyledi. Basit bir emlak piyasası krizi ile karşı karşıya olunmadığını belirten Tüzmen, ABD ekonomisinin dengelerinin sağlıklı olmadığını ifade etti. ABD ekonomisinde mevcut yapısal sorunların değişik şekillerde Türkiye'nin pazarlarını etkileyeceği uyarısında bulunan Tüzmen, uluslar arası rekabetin önümüzdeki günlerde daha da çetinleşeceğine dikkat çekti.

-"İHRACAT İSTİHDAMIN ULUSAL SİGORTASI"-

Türkiye reel ekonomisinin ihracat sayesinde geliştiğini dile getiren Tüzmen, "İstihdam açısından ihracat ulusal sigorta niteliğindedir" dedi. Türkiye'nin dünya mal ticaretinden yüzde 1.2 oranında pay aldığının dile getiren Tüzmen, dış ticaretin GSYİH içerisindeki oranının da yüzde 58'e ulaştığını söyledi. Tüzmen, Türkiye'nin dünyanın 22. büyük ihracatçı ülkesi olduğunu anımsatarak, "Bu sene ihracatta dünya ülkeleri arasında ilk 20'de olmayı, ithalatta ise ilk 16 ülke arasında yer almayı hedefliyoruz" diye konuştu. İthalatın ihracatı karşılama oranının yüzde 65'ten yüzde 63'e gerilediğini kaydeden Tüzmen, Türk Lirası'nın aşırı değerli olmasına rağmen ihracatta başarı öyküsü yazdıklarını söyledi. Halihazırda Türk Lirası'nın yüzde 60 değerli olduğunu ifade eden Tüzmen, Türk firmaların anok koşucuları gibi ölümüne ihracat yaptığını söyledi.

-"İHRACATÇILAR MİLLİ TAKIMIMIZ"-

İhracatçıların kar marjlarının hızla erimesine rağmen pazar kazanımlarına ağırlık verdiğinin altını çizen Tüzmen, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ancak, bu orta ve kısa vadede risktir. Kar marjlarının erimesiyle sermaye birikimi olumsuz etkilenecektir. Oysa, yeni yatırımlara, daha fazla üretime, daha fazla istihdama ihtiyacımız var. Bunlar büyük maliyetler getirecektir. Sermayeniz yoksa bu maliyetleri karşılayamazsınız." İhracatçıları milli takıma benzeten Tüzmen, onların gol atmasıyla birlikte Türkiye'nin ekonomisinin de güçleneceğini kaydetti. Tüzmen, "Onlar adına maça çıkamayız ama onlara teknik desteği koşulsuz sağlamalıyız" dedi.

-İHRACATÇILAR İHRACAT BİÇİMİNİ DEĞİŞTİRECEK-

TİM Başkanı Oğuz Satıcı, tüm mücadelelerine rağmen fakirleşen ihracata doğru sürüklendiklerinin altını çizerek, "Girdi maliyetlerimizi düşüremediğimize göre artık üretim biçimini değiştirmeliyiz. Bizde yavaş yavaş kitlesel üretimden, bireyin yaratıcılığı ve bilgisiyle üretim yapan küçük kadrolu şirketlere dönüşmek zorundayız" diye konuştu. Senelerdir siyasetin gölgesinden kurtulamadıklarını vurgulayan Satıcı, dönem dönem siyesi bir takım konuların Türkiye'nin gündemine zorla girdiğini, sanki bir el tarafından zorla getirildiğini söyledi.

-"MB İHRACATÇALAR KAMUOYU OLUŞTURMASAYDI FAİZ İNDİRMEYECEKTİ"-

Merkez Bankası'nın son 5 toplantısında art arda faiz indirimi yaparak, faizleri yüzde 17.25'ten yüzde 15.25'e indirdiğini hatırlatan Satıcı, ihracatçıların kamuoyu oluşturmasaydı belki de bu indirimlerin gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious