ABD'de 'Yeni Paket' sesleri ve tepkiler

ABD'de 'Yeni Paket' sesleri ve tepkiler.31674
  • Giriş : 30.09.2008 / 12:06:00

Bakan Paulson, operasyonun "başarısızlığa uğramasına izin verilemeyecek kadar önemli olduğunu" belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Hazine Bakanı Henry Paulson, Kongrenin mali piyasalarda yaşanan krizi çözebileceği öne sürülen kurtarma planını reddetmesinin ardından yeni bir kurtarma paketine acilen ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Temsilciler Meclisinde dün yapılan oylamada hükümetin mali piyasaları ve bankaları kurtarmak için öngördüğü 700 milyar dolarlık plan 205 "evet" oyuna karşı 228 oyla reddedilmişti.

İşe yarayacak adımların hızla atılması gerektiğini söyleyen Bakan Paulson, kurtarma operasyonunun "başarısızlığa uğramasına izin verilemeyecek kadar önemli olduğunu" belirtti.

ABD Başkanı George W. Bush, son gelişmelerin ardından Hazine Bakanı Henry Paulson ve Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke'yle görüşmelerde bulunmuştu.

Başkan Bush TSİ 15:45'te, Amerikan piyasaları açılmadan önce bir açıklama yapacak.

Demokrat Partinin önde gelen isimleri de Temsilciler Meclisinin gözden geçirilmiş yeni bir planı ele almak üzere Perşembe günü yeniden toplanacağını belirtti.

Tepkiler

Bu arada Avustralya Başbakanı Kevin Rudd yaptığı açıklamada ABD Kongresinin siyaseti bir kenara bırakması ve Amerikan ekonomisi için bir kurtarma paketini onaylaması çağrısında bulundu.

Kevin Rudd, bu paketin küresel mali piyasaların istikrara kavuşması için gerekli olduğunu ve herkesin menfaatinin sözkonusu olduğunu söyledi.

Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva ise ABD ve diğer zengin ülkeleri mali sorumsuzlukla suçladı.

Lula da Silva, bu nedenle gelişmekte olan ülkelerin son yıllarda kaydettikleri ekonomik ilerlemenin tehlikeye girebileceğini söyledi.

Alınan önlemler ABD Hazinesine, ülkedeki sorunlu bankaların şüpheli alacaklarını satın almak amacıyla 700 milyar dolara kadar harcama yetkisi veriyordu.

Bunun karşılığında da hükümet bu firmalarda hisse sahibi olacak, banka patronlarına yapılan ödemeler sınırlanacak ve kurtarma operasyonu bağımsız organlarca denetlenecekti.

Kongrede parti liderlerince kabul edilen ancak Temsilciler Meclisi üyelerinin oylarıyla reddedilen plan 1929 yılında başlayan Büyük Buhran'ın ardından piyasalara yapılan en büyük çaplı müdahale niteliğini taşıyordu.

EKOYOL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*