ABD'deki futbol maçında türban tartışması

ABD'deki futbol maçında türban tartışması.7939
  • Giriş : 16.10.2007 / 09:18:00

ABD’de bir maçta, hakemin 15 yaşındaki bir kız oyuncuyu türbanlı olduğu gerekçesiyle oyundan atması üzerine gelişen olaylar ABD’de "türban" tartışmasını alevlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Miami eyaletinin, Palm Horbor kentinde, gençkızlar arasında düzenlenen Futbol turnuvasındaki bir maçta, hakemin 15 yaşındaki bir kız oyuncuyu türbanlı olduğu gerekçesiyle oyundan atması üzerine gelişen olaylar ABD’de "türban" tartışmasını alevlendirdi.
Cumartesi günü, Palm Horbor kentinde, Hernando Heat’s ile Zephyrhills Bulldogs arasında oynanan Futbol maçında, Hernando Heat’s takımının 15 yaşındaki Müslüman oyuncusu Iman Khalil, sahaya türbanla çıkınca maçın hakemi tarafından, kırmızı kartla oyundan atıldı.
Hakem, oyuncunun atılmasına gerekçe olarak, Futbol oyun kurallarındaki forma yönetmeliğine göre, genç kızın sahaya türbanla çıkamayacağını savundu. Oyuncuların tüm itirazlarına rağmen, maçın orta hakemi almış olduğu karardan vazgeçmedi ve 15 yaşındaki türbanlı futbolcuyu yedek klübesine gönderdi.
Futbol maçında başlıyan "türban" tartışmaları üzerine devreye, Amerikan Birleşik Futbol Federasyonu girdi. Federasyon, hakemin almış olduğu kararın yanlış olduğunu, ABD resmi Futbol yönetmeliğinin, 2002 yılında eklenen bir maddeyle, maç sırasında her hangi bir yaralanmaya yol açmayacağı için türbana izin verdiği ortaya çıktı. Türbanlı futbolcu Iman, federasyonun müdahalesi sonucu dün takımını Hernando Heat’s’in rakip takımı South Hillsborough Soccer League Celtics karşısında 1-0 kaybettiği maçta türbanıyla oynadı.
Türbanlı futbolcu genç kızın annesi, Lisa Allen-Khalil, kızının türbanından dolayı oyundan atımasını son derece yanlış bulduğunu söyledi. Amerikan Futbol Federasyonu ise türban konusunu, gelecek ay yapacakları toplantının gündemine aldı. Bölgede faaliyet gösteren, American-Islamic Muslim Relations isimli kuruluş da, türban konusunda ayrımcılık yapıldığı gerekçesi ile konuyu mahkemeye taşıyacaklarını duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious