ABD'deki seçimlere ilgi büyük

ABD'deki seçimlere ilgi büyük.11583
  • Giriş : 07.05.2008 / 16:31:00

Amerika'da her başkanlık seçimi yılında, seçmen kaydı yaptırmak isteyenlerin yoğunluk oluşturması alışılagelen bir durum.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ancak araştırmalar bu yıl bu ilginin her zamankinden büyük olduğunu ortaya çıkardı. Resmi veriler, 3,5 milyondan fazla kişinin Kasım ayında sandık başına gitmek için bugünlerde kayıt yaptırmaya çalıştığını belirledi.

Amerika'da 2008 seçimi birçok ilke imza atacak olması sebebiyle seçmenlerden büyük ilgi görüyor. Kasım ayındaki ABD'nin son 50 yılının bu en açık seçimi, aynı zamanda yine yarım yüzyıldır ilk kez bir başkan ya da başkan yardımcısının aday olmayacağı bir seçim olacak. Dahası, Amerikan tarihinde ilk defa bir siyahın ya da bir kadının başkan olması ihtimalinin yanı sıra, Amerikan tarihinde göreve gelecek en yaşlı başkanın seçilmesi ihtimali de bulunuyor. Ayrıca, yine bu seçimle ülke tarihinde üçüncü kez bir Senatör Beyaz Saray'a taşınacak.

Araştırmalar, bu yıl seçimlerde oy kullanmak için yoğunluk oluşturan kitlenin gençlerden, siyahlardan ve kadınlardan oluşmasına dikkat çekiyor. İki aday arasında yıpratıcı bir yarışa sahne olmasına rağmen, oy patlamasından en çok Demokrat partinin yararlanacağı görünüyor. Demokrat Partili Kansas Valisi Kathleen Sebelius, bu gelişmelerin, ülkenin onlarca yılda şekillenmiş politik coğrafyasında önemli değişiklikler yapabileceğine işaret ediyor. 25 yaşındaki South Carolina'lı Shy Ector, 2004 yılında John Kerry'i desteklemesine rağmen oy kullanmamış. "Bu seçimde Barack Obama var ve dedim ki şimdi oy vermek için bir sebebim var. Hayatımda ilk kez seçmen kaydı yaptım" diye anlatıyor yaklaşımını.

Dün seçime sahne olan North Carolina'da Demokrat Parti önseçimine katılan seçmen sayısı üç kat artış gösterdi. Indiana'da ise sadece Nisan ayından ilk kez 130 bin yeni seçmen kayıt yaptırdı. Ülkedeki birçok Cumhuriyetçi yoğunluklu bölgede bile, Demokrat Partiye kayıt yaptıranlar Cumhuriyetçi Partiden fazla oldu. Bu tablo Demokrat parti yönetimini heyecanlandırırken, kendilerine yönelik akımı, Kasım ayında da elde tutabilmenin yollarını aramaya sevk ediyor.

2004 yılında George Bush'un kazandığı, Wyoming, Iowa, West Virginia, Louisiana, North Carolina gibi eyaletlerde, Demokrat Parti seçmen sayısında Cumhuriyetçi Parti'yi geçmeyi başarıyor. Dört güney eyaletinde (Tennessee, Alabama, Louisiana ve North Carolina), genelde pek oy kullanmayan siyahların yoğun şekilde seçmen kaydı yaptırmaları, Demokratları bu eyaletlerde Kasım ayında Cumhuriyetçi adaya karşı umutlandırıyor. Sekiz eyalette ise kadınlar en fazla kayıt yaptıran sosyal grubu oluşturuyor. Kadınları sandığa çeken en önemli etken ise Hillary Clinton.

Uzmanlar, özellikle güney eyaletlerinde yaşanan seçmen kayıt telaşının bu eyaletlerdeki geleneksel Cumhuriyetçi egemenliğini tehdit ettiği yorumunda bulunuyor. Son olarak 1976 seçiminde Georgia Valisi Jimmy Carter bu eyaletlerde büyük başarı elde ederek Beyaz Saray'ı Demokratlara açmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious