ABD'deki Türkler en fazla trafik suçu işliyor

ABD'deki Türkler en fazla trafik suçu işliyor.23364
  • Giriş : 13.01.2008 / 16:17:00

ABD'de sayıları yaklaşık 500 bin civarında olan Türklerin başı en fazla trafik cezaları ile dertte. ABD'de yaşayan Türkler, aşırı hız yapıyor, kırmızı ışıkta geçiyor ve trafik ihlalleri yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

1981 yılından beri ABD'de Avukatlık yapan Cahit Akbulut, ABD'de yaşayan Türklerin başının en çok trafik ihlallerinden derde girdiğini söyledi. Akbulut "Bu elbette sadece Türklere özgü bir suç başlığı değil ama bizim Türkler burada en fazla trafik suçu işliyor. Aşırı hız, kırmızı ışıkta geçme gibi trafik ihlalleri yapılıyor. Bu ihlaller tekrarlanırsa, suç niteliğine giriyor ve tabiki tekrarlanıp suç niteliğine giriyor. Bir de ehliyetsiz araba kullanımı yaygın. Bu daha çok statü kaybı nedeniyle ehliyet alamayanların yaşadığı bir sorun" dedi.

-ABD'DE ALKOLLÜ ARAÇ KULLANIMINA ASLA HOŞGÖRÜ YOK-

Akbulut, ABD'de alkollü araç kullanımına asla hoşgörü gösterilmediğini belirterek şunları söyledi:
"Ehliyetsiz araba kullanma nedeniyle yaklaşık 200 dolarlık bir para cezası uygulanıyor. Ancak sürücü ehliyetsiz olmasının dışında alkollü ise o zaman tutuklama işlemi uygulanıyor. Bu konuda müsamahaları çok az. Çünkü alkollü sürücü, hem kendisi hem de diğer sürücüler ve yayalar için riski artıran bir factor. Bu durumdaki bir sürücü tehlike arz eden bir konumda değerlendiriliyor ve mahkemeye çıkana kadar bir gece tutuklu kalıyor. Mahkemede tutukluluk halinin devamına karar verilebilir, ya da ilk alkollü vaka ise kefaletle serbest bırakılabilir. Ama tekrarlanan bir durum söz konusu ise tutukluluk süresi uzatılabiliyor, maddi ceza miktarı da yükseltildiği gibi ehliyete de el konuluyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious