ABD'den 30 milyar dolar alacaklıyız

ABD'den 30 milyar dolar alacaklıyız.9559
  • Giriş : 29.01.2009 / 08:41:00

ABD’ye en çok borç verenler listesindeki Türkiye’nin elindeki Amerikan hazine kâğıtları 28 milyar doları aştı. FED’in yüzde 0.25’lere kadar düşürdüğü faizler bile Türklerin iştahını kesemedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ne küresel kriz, ne ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz indirimleri ne de birbiri ardına batan finans devleri, Türkiye'nin dolara olan güvenini sarsmadı. Son bir yılda hem Türkiye'deki yerleşik yatırımcılar hem de devlet 30 milyar dolara yakın ABD Hazine bonosu ve tahvili aldı.

ABD Hazine Bakanlığı'nın geçen hafta açıkladığı verilere göre “En Çok ABD Tahviline Sahip Ülkeler” listesinde yer alan Türkiye'nin elinde 2007 yılının Kasım ayında 25 milyar dolarlık Amerikan devlet kâğıdı bulunuyordu. Bu rakam, Kasım 2008'de 28 milyar doları geçti. 6 yıl önce ABD'ye devlet kâğıdı karşılığı borç verenler listesinde bulunmayan Türkiye, 2002 yılı başında 8 milyar dolarlık kâğıtla girdiği listedeki yerini küresel krizle birlikte iyice sağlamlaştırdı.

Türkiye'deki yerleşiklerin elindeki Amerikan kâğıtlarının tutarı 2008'in Ağustos ayında 34 milyar dolara çıktı. Eylül ayındaki Lehman Brothers'ın batışının ardından 2 aydaki satışlarla 27 milyar dolara kadar gerileyen rakam, kasım ayında artan alımlarla tekrar 29 milyar dolara dayandı. Son bir yılda doların TL karşısında yüzde 40'a yakın değerlenmesi de göze alındığında son bir yılda ABD tahvillerindeki Türk parası 15 milyar liradan fazla artmış oldu.

Kriz Çin'e yaradı

Gelişmekte olan bir ülke olmasına karşın Türkiye, bu 30 milyar doları bulan ABD devlet kâğıdı varlığıyla Kanada, İtalya ve Hollanda gibi pek çok gelişmiş ülkeyi de geride bıraktı. 2008 yılına kadar ABD'ye tahviller yoluyla en çok borç veren ülke konumunda olan Japonya, küresel krizin yol açtığı likidite darlığı nedeniyle ABD'den alacaklılar listesinde ikinciliğe düştü.

Son yılların büyüme rekortmeni Çin'in elindeki ABD varlıkları sadece bir yılda yüzde 50'ye yakın artarak, 459 milyar dolardan 682 milyar dolara fırladı. ABD'nin Hazine kâğıtlarının toplam tutarı da son bir yılda 2.3 trilyon dolardan 3 trilyon dolara çıktı.

Cumhuriyet

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*