ABD'den Ankara'ya AB mesajı geldi

ABD'den Ankara'ya AB mesajı geldi.9349
  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

ABD Dışişleri Bakanlığında, Avrupa ülkelerinden gazetecilerle birlikte bir yuvarlak masa toplantısı düzenleyen Fried, Türkiye - AB süreciyle ilgili son gelişmeleri de değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin Avrupa ve Avrasya'dan sorumlu Dışişleri Bakan yardımcısı Dan Fried, ''1960'ların, 70'lerin 80'lerin Türkiyesi geçmişte kaldı. Türkiye laik bir cumhuriyet olmayı sürdürürken bir taraftan da reformlarla demokrasisini derinleştiriyor'' dedi.

Avrupa Konseyi ve AB'nin Türkiye ile ilgili kararlarının, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin devam edeceği yönde olmasını umduklarını vurgulayan Fried, ''Avrupa ile Türkiye arasındaki ilişkileri çok yakından takip ettik. Amerikan hükümetinin ve Başkan George W. Bush'un görüşleri çok açık. Her zaman olduğu gibi Türkiye'nin AB'ye katılma niyetini destekliyoruz. Biz Türkiye'nin AB kriterlerini karşıladığına inandık'' dedi.

Bu konunun Türkiye ile AB arasında çözülmesi gerektiğini belirten Fried, Kıbrıs gibi meselelerin kendi başına zaten ''karmaşık'' konular olduğunu ve Türkiye - AB sürecini etkilediğini belirterek şunları söyledi:

''Biz Avrupa Konseyi ve AB'nin, bu sürecin devam etmesini sağlayacak şekilde bir çözüm üretecek kararlara varmasını umuyoruz. Ayrıntılar üzerinde yorum yapmayacağım. Zaten tartışmalar halen sürüyor. Benim ya da Amerikan hükümetinin söyleyebileceği çok şey olabilir ancak bu sürece yardım etmeyecektir. Dolayısıyla ihtiyatlı davranacağım.'' Dan Fried, ''Bu meseleye bir adım geri çekilip daha geniş olarak bakarsak, Türkiye derin bir demokratik dönüşümden geçiyor. 1960'ların, 70'lerin, 80'lerin Türkiyesi geçmişte kaldı. Türkiye laik bir cumhuriyet olmayı sürdürürken, bir taraftan da reformlarla demokrasisini derinleştiriyor. Reformlar ülkeyi değiştiriyor. Ve bu karmaşık olmayan bir reform süreci'' dedi.

Türkiye'nin çok büyük bir potansiyeli olduğunu belirten Fried, AB sürecinin uzamasıyla Türk halkının Batıya dönük eğiliminin değişebileceği yönündeki bir soruya karşılık şunları söyledi:

''Türkiye derin demokratik kökleriyle birlikte nüfusunun çoğunluğu Müslüman bir ülke. Demokrasiyle İslam'ın bağdaşmayacağı tezini savunmak büyük bir hakaret. Bir ülke hem laik bir cumhuriyet olabilir hem de dini haklara saygı gösterebilir. Bana göre bunlar bir arada olabilecek şeyler ve İslam'ın diğer başka dinlerden farkı olmadığını düşünüyorum. Türkiye'nin potansiyeline çok derin bir saygım var. Türkiye - AB arasındaki sürece de saygım var ve umarım bu süreç başarıya ulaşır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious