ABD'den Büyükanıt'a yanıt geldi: Operasyon çözüm olmaz

ABD'den Büyükanıt'a yanıt geldi: Operasyon çözüm olmaz.12012
  • Giriş : 28.06.2007 / 08:12:00

Büyükanıt'ın bugünkü ''sınır ötesi operasyon fayda getirir'' sözlerinin ardından ABD'den açıklama geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın bugünkü ''sınır ötesi operasyon fayda getirir'' sözlerinin ardından ABD'den açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, Türkiye'nin Irak'a askeri bir operasyon düzenlemesinin kısa, orta veya uzun vadede çözüm olmayacağını söyledi.
McCormack, günlük basın toplantısında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın, Kuzey Irak'taki PKK varlığına karşı operasyon düzenlemesi gerektiği yönündeki sözlerini değerlendirdi.
Sean McCormack, "Bizim tepkimiz, aynı soru geçen haftalarda da gündeme geldiğinde olduğu gibidir" dedi.
McCormack, "Türk hükümetinin duyarlılığını ve Türk ordusunun, terörist grupların Türk halkına düzenlediği saldırılara karşı savunma ihtiyacını kesinlikle anlıyoruz. PKK terörist bir gruptur. Tüm bunları söyledikten sonra, Türk kuvvetlerinin Irak içine düzenleyeceği kapsamlı bir kara harekatının duruma yardım edeceği görüşünde değiliz" diye konuştu.
McCormack, "Burada çözüm, Türk hükümeti ve Irak hükümetiyle birlikte, bu ortak tehdide karşı birlikte çalışmaktır. Irak hükümeti, kendi topraklarında terörist bir grubun faaliyet göstermesini istemiyor. Bu yüzden yapmaya çalıştığımız, her iki tarafla da çalışmak. Türkler ile çalışmaya çalışıyoruz, Iraklılar ile çalışmaya ve ikisini biraraya getirerek bu soruna bir çözüm bulmak için çaba gösteriyoruz" ifadesini kullandı.
Sözcü, sözlerine, "Ancak Türkiye'den Irak içine bir operasyonun kısa, orta veya uzun dönemde duruma yardımcı olacağını düşünmüyoruz. Türkiye ve Irak'a komşu ülkeler. Bu değişmeyecek. Bu nedenle de ortak tehdide cevap vermek üzere birlikte çalışacak bir yol bulmalılar" diye devam etti.

"Bakanlar düzenli olarak temasta"
ABD yönetiminin hangi düzeyde Türk yetkililerle görüştüğü yönündeki bir soruya karşılık McCormack, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile bu konuda vediğer konularda düzenli olarak temasta olduğunu söyledi.
ABD'nin PKK ile mücadelede özel temsilci olarak atadığı emekli orgeneral Joe Ralston'ın halen bu konuda çalışmalarını sürdürdüğünü belirten McCormack, ayrıca ABD'nin Ankara ve Bağdat Büyükelçiliklerinin bu konuyla yakından ilgilendiklerini kaydetti.
PKK'nın diğer ülkelerden destek gördüğü yönündeki sözler hatırlatılarak, "Herhangi bir ülkeye işaret edebilir misiniz?" yönündeki soru üzerine McCormack, "Kafadan size PKK'nın hayatta kalabilmek için silahları ve parayı nereden topladığını söyleyemem. Ancak bu konuda elimizde bir bilgi varsa, size bilahare iletirim" diye konuştu.
Türk askerinin sınırda konuşlandığı yönündeki bir başka soruya karşılık McCormack,"Türk askerlerinin nerede konuşlandırıldığı konusunda Türk ordusu adına konuşacak değilim" yanıtını verdi.

BÜYÜKANIT TEKRAR 'OPERASYON' DEDİ
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, sınır ötesi operasyonun fayda getireceği görüşünü yineledi ve ''Kuzey Irak'a girip PKK'yı bitiririz, diyemezsiniz ama darbe vurursunuz'' dedi. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ da, tüm komanda birliklerinin ''profesyonel'' olacağını açıkladı.
Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Merkez Komutanlığı'nın tanıtımı için Isparta'ya düzenlenen 2 günlük basın turu kapsamında bu sabah Eğirdir'e gelen Orgeneral Büyükanıt, sınır ötesi operasyon konusunda 12 Nisan'da açıkladığı görüşlerini yineledi.
Orgeneral Başbuğ ile bir basın toplantısı düzenleyen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, "12 Nisan'da dedik ki 'evet sınır ötesi operasyona ihtiyaç var ve bundan fayda sağlanır'. Bu görüşümüzü aynen tekrar ediyoruz" dedi.
PKK terörünün tek seferlik bir sınır ötesi operasyonla bitmeyeceğini vurgulayan Org. Büyükanıt, "Kuzey Irak'a girip PKK'yı bitiririz diyemezsiniz ama ne yaparsınız darbe vurursunuz. Daha öncekiler gibi" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious