ABD'den deprem erken uyarı sistemi

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Amerikalı bilim insanları, uzun vadede depremlerin daha kesin tahmin edilmesini sağlayacağı belirtilen yeni bir erken uyarı sistemi geliştirdiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Paul Seagall ve Kaj Johnson adlı araştırmacılar, Amerikan Jeofizik Birliğinin San Francisco'daki yıllık toplantısında, deprem riskini tahmin etmek için önceki jeolojik faaliyetler ve GPS (global positioning system-küresel konumlandırma sistemi) verilerinden yararlanarak geliştirdikleri yöntemi tanıttılar.

Indiana Üniversitesinden jeofizikçi Kaj Johnson, bunun şu anda deprem tarihi kestirmek konusunda en gerçekçi yöntem olduğunu belirtti.

GPS teknolojisinden yararlanılarak geliştirilen sistemde bilim insanları, fayın ilerleme ritmini eskiye oranla daha doğru bir şekilde ölçebiliyorlar. Bu teknolojiden önce fay boyunca hendekler açılıyor ve son derece karışık bir paleo sismik yöntemle önceki depremlerin haritası çıkarılıyordu.

GPS teknolojisiyle ise yer hareketleri, kayalara yerleştirilen GPS antenleriyle milimetrik olarak ölçülebiliyor. Stanford Üniversitesinden jeofizikçi Paul Seagall, yeni yöntemle ilgili olarak, "İnsanlar, bir fayın hareketini GPS ve jeolojik incelemeyle ölçtükten sonra sonuçları karşılaştıralım diyorlar, ancak aynı şeyin değişik kısımlarını değişik araçlarla ölçerseniz, ortaya çıkacak uyumsuzluk çok önemlidir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious