ABD'den El Kaide için yeni iddia

ABD'den El Kaide için yeni iddia.12888
  • Giriş : 05.02.2008 / 19:57:00

ABD ulusal istihbarat kurumu başkanı Mike McConnell, Irak'taki El Kaide üyelerinin 100 kadarının başka ülkelere geçerek hücreler kurduğunu ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

McConnell, Senato İstihbarat Komitesindeki oturumda yaptığı konuşmada, ABD ordusunun Irak'taki baskısından ötürü militanların Irak dışında, özellikle Pakistan'da, aşiretlerin hakim olduğu bölgelerde kendisine sığınak bulabildiğini belirtti.

Mike McConnell, militanların burada, Afganistan, Orta Doğu, Afrika ve ABD'de saldırılar düzenlemek üzere eğitim aldıklarını kaydetti.

McConnell'ın sunduğu, ABD'ye yönelik tehditlerle ilgili yıllık raporda da, El Kaide'nin ABD'ye terör saldırısı düzenleme kapasitesini artırdığı uyarısında bulunuldu.

İstihbarat servislerinin raporunda, El Kaide'nin ABD'yi hedef alacağı bir saldırı düzenlemek için keşif, eğitim ve bölgeye casus yerleştirme kapasitesini artırdığı ifade edildi.

Pakistan'daki siyasi krize de değinilen raporda, ülkede şu anki siyasi istikrarsızlığın, ''Pakistan ordusunun denetimindeki nükleer silahlarla ilgili bir tehdit oluşturmadığı, ancak bu konuda zayıflıklar bulunduğu'' belirtildi.

-RUSYA, ÇİN VE OPEC KAYGISI-

McConnell, komitedeki konuşmasında, ABD'nin Rusya, Çin ve petrol üreticisi OPEC ülkelerinden kaygı duyması gerektiğini de vurguladı ve Rusya'nın oluşturmaya çalıştığı enerji koridorunu örnek verdi. McConnell, Rusya'nın ''Avrupa'dan Doğu Asya'ya değin enerji arz ve taşıma şebekesini kontrolü altına almaya çalıştığını'' söyledi.

Bu ülkelerin, ''giderek büyüyen mali imkanlarını'' siyasal hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla kullanabileceklerini belirten McConnell, ekonomik konuların artık ''nükleer yayılma, bilişim suçları'' gibi en üst düzey güvenlik sorunları arasına katıldığını ifade etti.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious