ABD'den Erivan'a tarihi uyarı

ABD'den Erivan'a tarihi uyarı.10057
  • Giriş : 04.10.2008 / 10:43:00

Uzun bir süredir boş kalan ABD'nin Erivan elçiliğine atanan ve kendisine 'soykırım' demesi için baskı yapıldığı halde 1915 olaylarına 'soykırım' demeyen yeni elçi açık konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erivan'a yeni atanan Marie Yovanovitch, ilk basın toplantısında Türkiye-Ermenistan ilişkilerine değindi ve "İlişki kurmak için Ermenistan'ın önünde tarihi bir fırsat var" dedi..

ABD'nin Erivan Büyükelçisi Marie Yovanovitch, yeni görev yerindeki ilk basın toplantısında, Türkiye ile ilişki kurmak ve Yukarı Karabağ sorununun çözümünde ilerleme sağlamak için Ermenistan'ın önünde 'tarihi bir fırsat' bulunduğunu söyledi. Ermeni basınına göre, Türkiye-Ermenistan sınırının açılması, Yukarı Karabağ konusunda bir çözüme varılması ve ABD-Ermenistan ilişkilerinin daha da gelişmesini sağlamak için çaba göstereceğini ifade eden Yovanovitch, Türkiye'nin 'Kafkas İstikrar ve İşbirliği Platformu' girişimini de değerlendirdi. Yovanovitch, Türkiye'nin girişiminin detaylarının henüz belli olmadığı için yorum yapmada zorlandığını, ancak ABD'nin her zaman bölgesel istikrar, entegrasyon ve işbirliğini güçlendiren girişimleri olumlu karşıladığını belirtti. Büyükelçi, "Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü temel prensiptir. Çözüm için bölgede askeri güç kullanılmamalı, halkın kendi kaderini belirleme prensipleri de göz önünde bulundurulmalıdır" dedi. Yovanovitch, 1915 olayları için 'Soykırım' sözünü kullanmamış, 'etnik temizlik' demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*