ABD'den Ermeni diasporasına tokat

ABD'den Ermeni diasporasına tokat.12432
  • Giriş : 10.12.2008 / 22:45:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 08:59:28

Madeleine Albright, Ermeni Diasporası'na sözde soykırım iddialarına ilişkin net mesajlar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ocak ayında Amerika'nın yeni başkanı olarak göreve başlaması beklenen Barack Obama'nın dış politika konusunda en önemli danışmanlarından biri olması beklenen Madeleine Albright, Ermeni Diasporası'na sözde soykırım iddialarına ilişkin net mesajlar verdi. Albright ''soykırımı önleme'' adıyla yayımlanan raporunda, 1915 olaylarından Ermeni iddiaları olarak bahsetti ve soykırım sözcüğünü kullanmadı. Ermeni diasporası, bu kararlı duruş karşısında büyük şok yaşıyor.

ABD'nin eski dışişleri bakanı Madeleine Albright, eski savunma bakanlarından William Cohen ile birlikte ''Soykırımı Önleme Gücü''nün eşbaşkanı olarak BM' de ''Soykırımı Önleme'' adıyla yayımlanan kitabıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Albright, BM'nin 1948 Soykırımı Suçunu Önleme ve Cezalandırma Sözleşmesi'nin kabul edilişinin yıl dönümünde, ABD hükümetinin bu tür suçları önlemesi gerektiğini belirtti. Ancak Albright yayınladığı raporla Amerika'daki Ermeni lobisini kızdırdı.

Raporda sadece iki yerde 1915 olaylarına yönelik Ermeni iddialarından örnek olarak çok kısaca söz eden Albright "soykırım" sözcüğünü de kullanmadı. Amerika Ermeni Ulusal Komitesi, ANCA, raporu hazırlayan komisyon üyelerini ikiyüzlülükle suçladı. ANCA, Albright ile Cohen içinde bulunduğu komisyonun hazırladığı raporun, iki eski bakanın tutumu nedeniyle, ''güvenilir olmadığını" iddia etti.

Albright, Ermeni iddialarıyla ilgili soru üzerine de ne tanımlama konusunda sıkışıp kalmak ne de geçmişe dönük kalmak istemediklerini belirterek, raporun tarihi bir çalışma olarak görülmemesini istedi. Albright ile Cohen, geçen sene ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'ye bir mektup göndererek Kongrede bekleyen Ermeni tasarısına karşı çıkmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*