ABD'den Filistin yardımına 'olur'

  • Giriş : 24.06.2006 / 00:00:00

Amerikan Senatosu, Hamas hükümeti yerine doğrudan Filistin halkına yardım edilmesini öngören planla ilgili yasa tasarısını onayladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail'i tanımayan Hamas hükümetine yardım ulaştırılmasını ve bu örgütle temas kurulmasını yasaklayan tasarı, Başkan George Bush'a Batı Şeria ve Gazze'de hükümetten bağımsız olarak faaliyet gösteren kuruluşlara yapılan yardımlarla ilgili takdir hakkı sağlıyor.

Senato'nun oybirliğiyle kabul ettiği tasarıda Hamas İsrail'i tanıyıncaya ve şiddeti kınayıncaya kadar Filistin hükümetine yardım gönderilmesi yasaklanıyor. Bununla birlikte iki devletli çözümü kabullenen Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a malî destek sağlanmasını mümkün kılıyor.

ABD'deki İsrail lobisinin önde gelen kuruluşlarından Amerikan İsrail Halka İlişkiler Komitesi'nin de büyük destek verdiği tasarıyla, Filistin'e 'barış, uzlaşma ve demokrasi' fonundan 20 milyon dolar aktarılacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Temsilciler Meclisi'nin geçtiğimiz ay kabul ettiği tasarıyla birlikte, Başkan Bush'un yaptırımları kullanması konusundaki esnekliğinin sınırlandıracağı endişesini seslendirmişti.

Senato ve Meclis tarafından kabul edilen her iki tasarıda da Hamas yetkililerine vize ambargosu ve New York'taki Birleşmiş Milletler merkezine seyahat sınırlandırmasını öngörüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious